Sakharov Ödülü Belaruslu muhalif kadınlara verildi

Sakharov Ödülü Belaruslu muhalif kadınlara verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Parlamentosu’nun insan hakları ve ifade özgürlüğünü savunanlara verdiği Sakharov Ödülü bu yıl, Belarus’taki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya öncülüğündeki kadınlara verildi.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) insan hakları ve ifade özgürlüğünü savunanlara verdiği Sakharov Ödülü’nün bu yılki sahipleri erkekler değil kadınlar oldu.

Ödül Belarus’taki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya öncülüğündeki kadınlare verildi.

1988’den beri insan haklarını ve temel özgürlükleri savunan kişi ve kuruluşları onurlandırmak için AP tarafından verilen Sakharov Ödülü geçen yıl da cexaevinde tutulan Çin'in Uygur bölgesinden ekonomist İlham Tohti’ye verilmişti.

AP Başkanı David Sassoli, Strazburg’da yaptığı konuşmada ödülü alan Belaruslu muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, Nobel Ödüllü Svetlana Aleksieviç, müzisyen ve siyasi aktivist Maria Kalesnikava, siyasi aktivistler Volha Kavalkova ve Veranika Tsapkala’nın da aralarında bulunduğu kadınların cesaretine dikkat çekti. 

Sassoli, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun halkın sesini duymasının zamanının geldiğini belirtti. Belarus’taki muhalefet hareketinden övgüyle bahseden Sassoli, "Belarus sokaklarında meydana gelen büyük protestolar dünyayı yerinden oynattı. Belarus’taki protestocularda kaba kuvvetin ve aşırı güç kullanımının alt edemeyeceği bir şey var, o da hakikat. Mücadeleyi bırakmayın, yanınızdayız" ifadelerini kullandı.

MUHALEFET SEÇİMİN SONUCUNU KABUL ETMEMİŞTİ

Belarus’ta 9 Ağustos günü yapılan ve Aleksandr Lukaşenko’nun oyların yüzde 80’inden fazlasını aldığının açıklandığı seçimlere hile karıştırıldığını ve seçimin asıl galibinin Svetlana Tikhanovskaya olduğunu öne süren muhalifler, seçim gecesinden bu yana yaklaşık iki ay süren protesto hareketleri düzenlemişti.

38 yaşındaki Tikhanovskaya, uzun bir süre seçimin galibinin kendisi olduğunu öne sürmüş, ardından Lukaşenko yönetiminin baskısı sebebiyle Litvanya’ya kaçmak zorunda kalmıştı.

AB yönetimi, 9 Ağustos’ta yapılan Belarus devlet başkanlığı seçimlerini "serbest ve adil olmayan bir seçim" olarak nitelendirerek seçim sonuçlarını tanımadığını açıklamış ve Belarus’ta içişleri bakanı dahil 40 kişiye yaptırım uygulamaya başlandığını açıklamıştı.

2020 Sakharov Ödül Töreni’nin 16 Aralık’ta düzenlenmesi planlanıyor. Sakharov Ödülü geçen yıl Çin’de cezaevinde tutulan Uygur insan hakları aktivisti İlham Tohti’ye verilmişti. (HABER MERKEZİ/MEDYASCOPE)

Öne Çıkanlar