Sandıklar kapandı: İdlib'de de sonuçlar yakından takip ediliyor

Sandıklar kapandı: İdlib'de de sonuçlar yakından takip ediliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için sandıklar kapandı. Seçim sonuçları Türkiye sınırındaki İdlib kentinde de merakla bekleniyor. Katar merkezli El Cezire'ye konuşan Suriyeli göçmenler, seçimlerin sonuçlarından endişeli.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için sandıklar kapandı. İkinci tur seçimlerin ana konularından biri hâline gelen Suriyeli göçmenler, İdlib'de seçimlerin sonuçlarını merakla bekliyor.

Katar'dan yayın yapan El Cezire muhabiri Nur Kormuş, İdlib'deki göçmen kamplarını ziyaret ederek mülteci kamplarından görüşleri aktardı. Bölgedeki pek çok insanın sınırın Türkiye tarafında akrabaları olduğunu ve seçimin sonuçlarından endişe duyduklarını aktaran Muhammed Ramazan isimli Suriyeli, "Türkiye'de yaşayan ve burada [İdlib'de] ailelerine destek olmak için çalışan birçok akrabam var" dedi.

Ramazan, "Orada yaşayan Suriyelilerin sınır dışı edilmesiyle ilgili duyduğumuz çağrıların, özellikle insani ölçekte çok kötü sonuçları olacağını" vurguladı. Muhammed Ramazan gibi pek çok Suriyelinin yardım kuruluşları sayesinde yaşamını sürdürdüğü hatırlatılan haberde, Ramazan'ın seçimlerin ardından Türkiye'den gelen yardımların kesilmesinden endişe ettiğine yer verildi.

İdlib'deki bir göçmen kampı yöneticisi Abdül Selam ise "Kim kazanırsa kazansın, umarız Türkiye Suriyeli göçmenleri sınır dışı etme yoluna gitmez" dedi. Selam, Hâlihazırda 1.8 milyon Suriyelinin mülteci kamplarında yaşadığını hatırlatarak olası bir sınır dışı dalgasının gelecekte insani yardımları da felce uğratacak "korkunç sonuçları olacağını" vurguladı.( DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar