Scholz'un Çin'li öğrencilerle imtihanı: 'Almanya'da hepimiz esrar içmiyoruz'

Scholz'un Çin'li öğrencilerle imtihanı: 'Almanya'da hepimiz esrar içmiyoruz'
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kritik Çin ziyaretinde liderlerle görüşmesi öncesinde Çinli öğrencilerle biraraya geldi. Scholz, bir öğrencinin "Almanya'da eğitim görürsem esrar içmek zorunda mı kalacağım?" sorusunu yanıtladı.

Artı Gerçek - Almanya'nın Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakanı Olaf Scholz, iş dünyasından kalabalık bir heyetle Çin'e üç günlük kritik bir ziyaret düzenliyor. İsrail ile İran arasındaki gerilimin dünya gündemine damga vurduğu bir dönemde gerçekleşen ziyarette Scholz, bir yandan Almanya'nın en büyük ticaret ortağı olan Çin'le bir yandan ilişkileri derinleştirmeye çalışacak; bir yandan da Çin'in ticaret yöntemleri, Rusya'nın Ukrayna savaşına desteği ve insan hakları gibi konularda Avrupa ile yaşadığı gerilimin öne çıkması beklenen görüşmeler yapacak.

Scholz'un yarın Çinli liderlerle yapacağı görüşmeler öncesinde, ziyaretinin bugünkü ayağına daha "hafif" konular damga vurdu. Scholz, Şanghay'da Çinli öğrencilerle buluşmasında, esrarın Almanya'da eğlence amaçlı kullanılmasının yasallaştırılması ile ilgili sorulara maruz kaldı.

Tongji Üniversitesi'ndeki buluşmada bir öğrenci Scholz'a, esrarın Çin'de yasadışı olduğunu hatırlatıp "Almanya'da eğitim görmesi halinde esrar içmek zorunda kalıp kalmayacağını" sordu. Almanya Başbakanı ise yanıtında, ülkede herkesin esrar içmediğini ve Almanya'da eğitim görecek öğrencilerin de "esrar içmek zorunda kalmayacağını" söyledi.

Scholz, esrarın eğlence amaçlı kullanılması yönünde şubat ayında kabul edilen yasanın asıl amacının tüketimi yasal zemine çekerek azaltmak olduğunu vurguladı. "Daha fazla insanın esrar tüketmesini istemiyoruz, daha az insanın tüketmesini istiyoruz; bu konuda daha fazla kamusal eğitim verilmesini istiyoruz" diyen Scholz, şöyle devam etti: "Yanıt çok basit: İçmeyin. Ben 66 yaşındayım ve hiç esrar içmedim." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar