Silahlanma cenneti ABD'de polise son 30 yılın en kanlı saldırısı

Silahlanma cenneti ABD'de polise son 30 yılın en kanlı saldırısı
Charlotte kentinde mahkeme kararıyla arama yapmaya gittikleri evde ateş açılması üzerine 3 saat çatışamaya giren kolluk kuvvetlerinin 4 mensubu öldü, 4'ü yaralandı.

Artı Gerçek - ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde dün akşam mahkeme kararıyla bir eve arama yapmaya giden federal kolluk kuvvetleri, uğradıkları silahlı saldırıda ağır kayıplar verdi.

Yasadışı silah bulundurmakla suçlanan şüphelinin bulunduğu eve arama yapmak üzere giren memurlar, tüfekle ateş açılması üzerine karşılık verdi. Charlotte'un doğu banliyösünde 3 saat süren çatışmada 4 memur öldü, biri ağır 4 memur yaralandı.

Bir şüpheliyi ön bahçede vurup öldüren kolluk kuvvetlerine evin içinden de ateş açıldı.

POLİSİN EVE ZIRHLI ARAÇLARLA DALMASIYLA ÇATIŞMA SONA ERDİ

Saldırı, ancak polisin eve zırhlı araçlarla dalıp pencereleri ve kapıları tahrip etmesiyle sona erdi.

Daha sonra evde tam teşekküllü atıcı tüfeği bulundu.

Polis, evde şüpheliyle birlikte bulunan diğer iki kişinin (bir kadın ve 17 yaşında bir erkek çocuk) sorguya alındığını söyledi. Bunlardan en az birinin memurlara ateş ettiği sanılıyor.

Saldırıya uğrayan memurlar, ABD Adalet Bakanlığı'nın yetki alanında hizmet veren federal kolluk kuvvetine (US Marshals Service/USMS) bağlı. Öldürülenler arasında Charlotte Polis Teşkilatı'ndan bir memur da var.

EMNİYET MÜDÜRÜ: NASIL OLABİLDİ?

Charlotte Emniyet Müdürü Johnny Jennings, bunun teşkilatta geçirdiği 30 yılda polis memurlarına yapılan en kötü saldırı olduğunu söyledi.

Jennings, "Cevaplanması gereken pek çok soru var. Henüz bu soruların ne olduğunu bile bilmiyoruz. Bunun neden meydana geldiğini tam olarak anlarken soruşturmanın bütünlüğünü de korumamız gerekiyor" dedi.

'YATAK ODALARIMIZA KESKİN NİŞANCILAR YERLEŞTİRDİLER'

CBS News'e konuşan Tyler Wilson isimli görgü tanığı, evde çalışırken polisin şüphelinin evden çıkması için bağırdığını duyduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Ondan sonrası sadece kaostu. Sağdan ve soldan silah sesleri geliyordu."

"Polis özel ekibi SWAT vardı, USMS yatak odalarımıza keskin nişancılar yerleştirdi. Evimizde bir polis memurunu kollarından sürükleyerek götürdüler. En az 30 dakika aralıksız çatışma yaşandı. Çılgıncaydı." (BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar