Silahlı pankarta soruşturma

Silahlı pankarta soruşturma
İsviçre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başına silah dayalı halde gösteren pankart hakkında harekete geçti. DÜNYA- Başkent Bern’de İsviçre parlamentosundaki...
İsviçre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başına silah dayalı halde gösteren pankart hakkında harekete geçti.

DÜNYA- Başkent Bern’de İsviçre parlamentosundaki iki siyasi parti ve İsviçre Sendikalar Birliği'nin organize ettiği mitingde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başına silah dayalı halde gösteren ve "Erdoğan’ı kendi silahıyla öldür" ibaresinin bulunduğu pankart hakkında Bern-Mittelland Savcılığı soruşturma başlattı. Bern Kantonu Polis Sözcüsü Dominik Jaggi, soruşturmanın "Alenen suça ve şiddete çağrı" çerçevesinde başlatıldığını söyledi.

Polisin söz konusu pankartı dünkü miting esnasında tespit ettiğini ve derhal işlem başlatıldığını kaydeden Jaggi, pankart nedeniyle şu ana kadar gözaltı işlemi olmadığını belirtti.

BERN BELEDİYESİ DE DEVREDE

Öte yandan İsviçre basınına yansıyan haberlere göre, Bern belediyesi de mitingle ilgili soruşturma açılması için ayrıca harekete geçti. Bern güvenlik müdürü Reto Nause, mitingle ilgili izin koşullarının yerine getirilmemesi nedeniyle de soruşturma yürütüldüğünü doğruladı.

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Türkiye’den söz konusu pankarta yoğun tepki gösterilmiş, İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Walter Haffner Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, derhal adli tedbirler alınması istenmişti.

Öne Çıkanlar