Şili orman yangınlarıyla boğuşuyor: 13 kişi öldü

Şili orman yangınlarıyla boğuşuyor: 13 kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Şili'de çarşamba gününden beri süren orman yangınlarından en az 13 kişi öldü. Yangınlar nedeniyle iki bölgede acil durum ilan edilirken, 47 bin hektarlık ormanlık alan ve çok sayıda ev yandı.

Artı Gerçek - Şili'de güney ve orta kesimlerinde sıcak hava dalgasının etkisiyle başlayan orman yangınlarında 13 kişinin ölmesinin ardından Nuble ve Biobio bölgelerinde acil durum ilan edildi.

Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisi Direktörü Mauricio Tapia, açıklamasında "Maalesef, toplamda 13 kaybımızın olduğunu ifade etmek istiyoruz. Biobio bölgesinde 11 kişi hayatını kaybetti. Düşen helikopterde ise Bolivya uyruklu pilot ile Şilili teknisyen öldü" dedi. Şili Tarım Bakanı Esteban Valenzuela, cuma akşamı La Araucania bölgesinde orman yangınlarına müdahale etmekle görevli bir yangın söndürme helikopterinin düştüğünü açıklamıştı.

47 BİN HEKTARLIK ORMANLIK ALAN KÜL OLDU

Çarşamba gününden beri Biobio, Nuble, Maule ve La Araucania bölgelerinde devam eden onlarca yangın nedeniyle 100'den fazla ev yanarken, 47 bin hektarlık ormanlık alan kül oldu. Binlerce kişi ise yangınların olduğu bölgeden tahliye edildi.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric yangın nedeniyle Patagonya'daki tatilini yarıda kesip felaketin yaşandığı bölgeleri ziyaret edeceğini açıklarken, yetkililer 204 aktif yangından 56'sının kontrol altında olduğu belirtiliyor. Yangınlarla mücadelede 2 bin 300'ten fazla itfaiye görevlisi ve 75 yangın söndürme uçağı görev alıyor. Ordu mensuplarının da söndürme çalışmalarına destek verdiği bilgisi paylaşıldı.

Sıcaklıkların 40 santigrat dereceye ulaştığı sıcak hava dalgası, aynı bölgede 11 kişinin öldüğü, 1500 evin yıkıldığı ve 467 bin hektar ormanın etkilendiği 2017 felaketinin tekrarlanacağı korkusu yarattı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar