Cezayir'de 'Orman yaktı' diyerek ressamı öldüren 49 kişiye idam cezası

Cezayir'de 'Orman yaktı' diyerek ressamı öldüren 49 kişiye idam cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Cezayir'de 49 kişi geçen yıl ülkenin kuzeyindeki orman yangınını başlattığı iddiasıyla bir genci öldürdükleri suçlamasıyla idama mahkum edildi. Cemal bin İsmail adlı gencin orman yangınlarının söndürülmesine yardım etmeye geldiği ortaya çıkmıştı.

Artı Gerçek- Cezayir’de, geçen yıl Cemal bin İsmail adlı gencin yakılarak öldürülmesi davasında yargılanan 102 sanıktan 49 kişiye idam cezası verildi.

Başkent Cezayir’deki Dar el-Beyza Mahkemesi heyeti, Cemal bin İsmail'in ölümü olayına karışan 102 kişinin davasının görülmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Mahkeme heyeti, 49 sanığın kasten adam öldürme, kundaklama, işkence ve vatan, mal ve insan güvenliğini hedef alan, ulusal birliği tehdit terör eylemlerinden suçlu bulunduğunu belirtti.

Aynı davada 28 sanık 2 ila 12 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Söz konusu kararların ön karar niteliğinde olduğu ve Cezayir Yargıtayı’nda temyiz yolunun açık olduğu ifade ediliyor.

ÖLDÜRÜLEN GENCİN YANGINA YARDIM ETMEYE GİTTİĞİ ORATAYA ÇIKMIŞTI

Cezayir makamları, 1993’ten bu yana ülkedeki idam kararlarını doğrudan uygulamazken, mahkemeler tarafından verilen kararlar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çevriliyor.

Cezayirli ressam 38 yaşındaki Cemal bin İsmail, 2021 yılının ağustos ayında ülkenin Kabail Bölgesi (Amaziğ-Berberi) olarak nitelendirilen kuzey doğu bölgesindeki Tizi Vizu kentinde çıkan ve 90 kişinin ölümüne yol açan orman yangınları sırasında bir grup tarafından, yangınları çıkardığı suçlamasıyla döverek öldürülmüş ardından cesedi yakılmıştı.

İsmail’in öldürülmesine ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte ülkede büyük bir infial ve öfke seli oluşmuştu.

Daha sonra İsmail’in masum olduğu ve aynı bölgede yangından zarar gören bölge halkına yardıma giden bir aktivist olduğu kanıtlanmıştı.

CEZAYİR MAKAMLARI YANGINDAN MAK'I SORUMLU TUTTU

Cezayir makamları olayın arkasında terör örgütü kabul ettikleri “Amaziğ-Berberi Kabail Bölgesi Kendi Kaderini Tayin Hakkı Hareketi’nin” (MAK) bulunduğunu öne sürmüştü.

Davada gıyabında ceza alan beş kişi İsmail'in cinayetine karışmak ve MAK’a üye olmak ve desteklemek suçlarından da ceza aldı.

Ceza alanlar arasında MAKı'n Fransa'da yaşayan lideri Ferhat M'henni de bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar