Slovenya hükümeti, Filistin devletini tanıma kararı aldı

Slovenya hükümeti, Filistin devletini tanıma kararı aldı
İrlanda, İspanya ve Norveç'in izinden giden AB üyesi Slovenya'da hükümet, Filistin devletinin tanınması kararı alıp onay için parlamentoya gönderdi.

Artı Gerçek - İsrail'in 237 gündür devam eden ve 36 binden fazla Filistinliyi öldüren Gazze Savaşı'nı durdurmasını sağlamak için Filistin devletini tanıma yoluna giden Avrupa ülkelerine Slovenya da katıldı. Slovenya hükümeti, Filistin devletinin tanınması kararı alıp onay için parlamentoya gönderdi.

Öncesinde Norveç, İspanya ve İrlanda hükümetleri, 22 Mayıs'ta açıkladıkları Filistin devletini tanıma kararlarını 28 Mayıs'ta resmen yürürlüğe soktu. Bugün açıklama yapan Slovenya Başbakanı Robert Golob, İspanya, İrlanda ve Norveç'in adımlarını takip ederek Filistin devletini tanıma kararının hükümet tarafından onaylandığını duyurdu.

DERHAL ATEŞKES ÇAĞRISI

Başkent Ljubljana'da basın toplantısı düzenleyen Golob, "Bugün hükümet Filistin'i bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanımaya karar verdi" açıklamasını yaptı. Gazze'de İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların derhal durdurulması ve tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunan Slovenya Başbakanı, "Bu barış mesajıdır" dedi.

FİLİSTİN BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLDİ, AMA PARLAMENTO ONAYI DA LAZIM

Ljubljana şehir merkezindeki Sloven hükümeti binasının önüne Slovenya ve AB bayraklarının yanına bir Filistin bayrağı da göndere çekildi.

Ancak kararın yürürlüğe girmesi için parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

Ljubljana'nın hamlesi, Gazze Savaşı'nı sona erdirmesi için İsrail'e baskıyı koordine etme yönündeki uluslararası çabaların bir parçası.

EZİCİ ÇOĞUNLUK RESMEN TANIDI

Daha önce AB üyesi 27 ülke içinden İsveç, Kıbrıs, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan Filistin devletini tanıdı. Onları İspanya, İrlanda ve AB üyesi olmayan Norveç takip etti. Ardından Slovenya'nın hamlesi gelirken, Malta da Filistin devletini tanıma adımını yakında atabileceğini duyurdu.

BM üyesi ülke sayısı 193. Bunların 140'tan fazlası Filistin devletini tanıyor. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar