ABD'nin 'Savaş Bakanı' Henry Kissinger 100 yaşında öldü

ABD'nin 'Savaş Bakanı' Henry Kissinger 100 yaşında öldü
Soğuk Savaş'taki Amerikan dış politikasından mimarlarından olan, Kamboçya'dan Şili ve Pakistan'a uzanan geniş bir coğrafyada savaş suçlarıyla anılan eski ABD dışişleri bakanı Henry Kissinger 100 yaşında öldü.

Artı Gerçek - Amerikan dış politikasının en tartışmalı isimlerinden biri olan, Soğuk Savaş döneminde başta Latin Amerika'da solculara karşı yeşil ışık yaktığı askeri operasyonlar ve insan hakları ihlalleri nedeniyle savaş suçlusu olarak da görülen eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger 100 yaşında öldü. Kissinger'in kişisel internet sitesinden yapılan açıklamada, Connecticut eyaletindeki evinde öldüğü duyuruldu.

ÇİN'İN TANINMASININ MİMARI

1970'lerde ABD'nin Çin'le yakınlaşmasının ve Çin Halk Cumhuriyetini tanımasının mimarı olan Kissinger'ın bu politikası, Çin'in ABD'den sonraki en büyük üretim merkezi ve en büyük ekonomi haline gelmesinin temelini oluşturdu. Soğuk Savaş sonrası Batı'nın Rusya ile bütünleşmesine yönelik politikalar telkin eden Kissinger, Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya "özel harekat" başlatması sonrası Kiev'in o dönemde az miktarda olan toprak kaybını kabul edip Moskova ile hızlıca barış anlaşması yapmasını savundu. ABD dış politika aleminde "duayen" diye anılan bir kişilik oldu.

ÇOK SAYIDA ABD BAŞKANINA DANIŞMANLIK YAPTI

Nazi Almanya'sından kaçan Yahudi bir ailenin çocuğu olan Kissinger, Richard Nixon ve 38'inci ABD Başkanı Gerald Ford dönemlerini kapsayan 1973-1977 yılları arasında dışişleri bakanı, 1969-1975 yılları arasında ise ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yaptı.

Dünya siyasetini şekillendiren tartışmalı kararlarıyla bilinen Kissinger, özellikle Kamboçya'nın bombalanması ve 1970'te Vietnam'ın güneyinin işgal edilmesindeki rolü nedeniyle ülke içinde ve dünya çapında yaygın bir şekilde kınandı.

Kamboçya'ya atılanların çoğunun savaş sona erdikten onlarca yıl sonra dahi sivilleri öldürmeye ve sakat bırakmaya devam eden misket bombaları olması, Kissinger'ı hayatı boyunca eleştirilerin hedefinde tutmaya devam etti. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar