Soğuk Savaş sonrası bir ilk: ABD nükleer silah taşıyabilen hayalet uçağını tanıttı

Soğuk Savaş sonrası bir ilk: ABD nükleer silah taşıyabilen hayalet uçağını tanıttı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD ordusu, 7 yıldır geliştirilen B-21 Raider hayalet bombardıman uçağını hangardan çıkardı. B-21 Raider ABD'nin 30 yıldır geliştirdiği ilk nükleer bombardıman uçağı oldu.

Artı Gerçek- ABD Hava Kuvvetleri'nin B-1 Lancer ve B-2 Hayalet bombardıman uçaklarının yerini alacak olan ve Northrop Grumman şirketince üretilen B-21 Raider uçağı, California’nın Palmdale kentinde Savunma Bakanı Lloyd James Austin dahil 600’den fazla üst düzey davetlinin katıldığı törenle tanıtıldı.

TANESİNİN MALİYETİ 750 MİLYON DOLAR

ABD'nin 1991'de sona eren Soğuk Savaş'tan bu yana ürettiği ilk nükleer bombardıman hayalet uçağı olan B-21 Raider'ların tanesinin üretiminin bugünkü dolar fiyatıyla 750 milyon dolara mal olacağı açıklandı.

'LOJİSTİK DESTEĞE İHTİYACI YOK'

Yedi yıldır geliştirilen uçağın tanıtımında konuşan Austin, "B-21'in menzili hakkında konuşacak olursak başka hiçbir uzun menzilli bombardıman uçağı onun verimliliğiyle boy ölçüşemez. Savaş alanında konuşlanması gerekmeyecek. Herhangi bir hedefi için lojistik desteğe ihtiyacı olmayacak." dedi.

Bakan Austin, düşük görünürlük dahil teknolojideki elli yıllık ilerlemelerin bu uçağa eklendiğini anlatarak, "En gelişmiş hava savunma sistemleri bile gökyüzünde bir B-21'i tespit etmekte zorlanacaktır" diye konuştu.

İLK UÇUŞ 2023'TE

Yeni uzun menzilli uçak, dünyanın herhangi bir yerindeki gelişmiş radarlara ve hava savunma sistemlerine fark edilmeden uçarken hem konvansiyonel hem de nükleer silahları taşıyabilecek.

Uçağın ilk uçuşu 2023'ün ortalarında gerçekleşecek ve Kaliforniya'daki Edwards AFB'de ilk uçuş testine başlayacak. Üretici şirket şu anda çeşitli üretim aşamalarında altı B-21 uçağı bulunduğunu, "yeni nesil gizliliğe" sahip olacak bu uçaklar için "yeni üretim teknikleri ve malzemeler" kullandıklarını açıkladı. Hava Kuvvetleri, ilki 2020'lerin ortalarında hizmete girecek şekilde en az 100 yeni bombardıman uçağı almayı planlıyor. (AA)

Öne Çıkanlar