Somali'de bombalı saldırı: En az 10 kişi öldü

Somali'de bombalı saldırı: En az 10 kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Somali'nin Beledveyne kentinde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda aralarında asker ve sivillerin de olduğu 10 kişinin öldüğü duyuruldu.

Artı Gerçek - Polisin açıklamasına göre, Somali'nin orta kesimindeki Beledveyne kentindeki bir kontrol noktasında patlayan bomba yüklü kamyon en az 10 kişiyi öldürdüğünü ve yakındaki binaları yerle bir ettiğini söyledi. Patlamadan kimin sorumlu olduğu hemen anlaşılamadı ancak selefi grup Eş-Şebab Afrika Boynuzu'nda yer alan ülkede ülkesinde sık sık bombalı saldırılar düzenliyor.

Reuters'a konuşan polis memuru Ahmed Aden, "Şu ana kadar aralarında asker ve sivillerin de bulunduğu 10 kişinin öldüğünü ve bir düzineden fazla kişinin yaralandığını gördüm, ancak ölü sayısının artacağı kesin" dedi.

Beledveyne, Somali'nin orta kesiminde yer alan ve son zamanlarda ordu ile Eş-Şebab arasında çatışmalara sahne olan Hiran bölgesinde yer alıyor. Polis memuru Aden, ölenler arasında kontrol noktasına çarpmasını engellemek için kamyona ateş açan beş polis memurunun da bulunduğunu öne sürdü. Aden, kontrol noktasıyla birlikte çevredeki bina ve dükkanların da enkaza döndüğünü sözlerine ekledi.

Olay yerinin yakınında bulunan Halima Nur adlı bir kadın, Reuters'a yaptığı açıklamada yeğeninin ve diğerlerinin yakındaki bir dükkanda olduğunu ve kendisine ulaşılamadığını söyledi. "Ne diyeceğimi bilmiyorum, tüm büfeler şimdi sadece moloz. Yeğenimin izini süremiyorum" dedi.

Eş-Şebab 10 yılı aşkın bir süredir Somali'nin merkezi hükümetine karşı savaşıyor ve katı bir şeriat yorumuna dayalı bir yönetim kurmayı hedefliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar