Sovyet efsanesi Moskviç, Çin JAC'ı olarak geri döndü

Sovyet efsanesi Moskviç, Çin JAC'ı olarak geri döndü
Sovyetler Birliği döneminin efsanevi otomobili Moskviç, Rusya'da yeniden üretiliyor. Ancak nostaljik sade tasarımın yerini Çin markası JAC'ın tasarımı aldı.

Artı Gerçek - Rusya, Sovyetler Birliği döneminin efsanevi otomobili 'Moskviç'i yeniden üretmeye başladı. Araçlar, Fransız markası Renault'nun Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'dan çekilmesi sonrası boş kalan tesiste üretilecek.

Ancak yeni Moskviçler, hayranlarını hayal kırıklığına uğratacak gibi görünüyor. Zira yeni araçların, nostaljik Moskviçlerle pek bir alakası bulunmuyor.

Tanıtımı yapılan Moskviç-3 isimli yeni model, Çin firması JAC'ın ürettiği Sehol X4'lerle neredeyse birebir aynı. Nostaljik modellerin sade tasarımının aksine, yeni modeller hem gösterişli hem de son derece modern. Reuters'a konuşan kaynaklar da, yeni Moskviçlerde JAC'ın tasarım ve mühendisliğinin yanı sıra platformlarının da kullanıldığını, parçaların Çin'den geldiğini söyledi.

1929'da Sovyetler Birliği döneminde kurulan Moskviç şirketi, Sovyetlerin dağılması sonrası özelleştirilmiş ve 2002'de iflas etmişti. Renault'nun Batı yaptırımları sonrasında Rus otomotiv şirketi Avtonaz'daki hisselerini 1 ruble karşılığında ve altı yıl içinde geri alma opsiyonuyla satmasının ardından, Rusya bu tesiste yeniden Moskviç üretileceğini açıklamıştı.

Son açıklamaya göre, yeni Moskviçlerden bu sene sadece 600 adet üretilecek. İlk araçların üretiminin aralıkta tamamlanması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar