Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier İmamoğlu ile de görüşecek

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier İmamoğlu ile de görüşecek
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 22-24 Nisan'da Türkiye'ye geliyor. Steinmeier, ziyaretine İstanbul Sirkeci Garı'nda başlayacak, Ekrem İmamoğlu ile görüşecek. Sonra Antep'e geçecek. Ankara'da ise Tayyip Erdoğan'la görüşecek.

Artı Gerçek - Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, 22-24 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak. Almanya Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada Türkiye ile Almanya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100'üncü yılı sebebiyle düzenlenen ziyarette, Steinmeier'in iki ülke arasındaki yakın bağa ve Almanya'daki milyonlarca Türkiye kökenli insanın hayat öykülerine verdiği değeri ifade edeceği bildirildi. Frank-Walter Steinmeier ilk kez cumhurbaşkanı sıfatıyla Türkiye'ye yapacağı ziyarette İstanbul, Antep ve oradan da Ankara'ya gidecek.

ZİYARET SİRKECİ GARI'NDAN BAŞLAYACAK, İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞECEK

Steinmeier'in Türkiye ziyaretinde ilk durak, binlerce Türkiyeli işçinin Almanya'ya gitmek için trenle yola çıktığı Sirkeci Garı olacak. Burada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelecek olan Steinmeier, ardından göç deneyimi olan kişilerle hayatları, Almanya ve Türkiye ile olan bağları, memleket ve kimlik konularında görüşecek.

Almanya Cumhurbaşkanı ardından Türkiye'de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin temsilcileriyle tekne gezisine katılacak ve gezide Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkileri ele alacak. Steinmeier ardından İstanbul Havalimanı'ndaki DHL Express lojistik merkezini ziyaret edecek.

Tarabya Kültür Akademisi'nde düzenlenecek kültür akşamı ve resepsiyonla Steinmeier, Türk-Alman dostluğunun 100'üncü yıldönümünü ve Türkiye kökenli insanların iş, bilim, sanat, edebiyat, spor ve mutfak alanlarındaki katkılarını takdir edecek. Sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı, Türkiye'de demokrasi ve hukuk devletinin durumunu ele alacak.

ANTEP'TE DEPREMZEDELERLE BİR ARAYA GELECEK

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in ziyaretinde ikinci durak Antep olacak. Maraş depremi sonrasında arama-kurtarma ekipleri ve bağışlarla afet çalışmalarına katkıda bulunan Almanya, şu anda da yıkıma uğrayan bölgelerde yeniden inşa çalışmalarına destek veriyor. Steinmeier Antep'te depremzedelerin kaldığı bir konutu ve yapımı Almanya tarafından desteklenen bir okulu ziyaret edecek. Steinmeier buradaki çocuklarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayacak.

ANKARA'DA ERDOĞAN İLE BULUŞACAK

Steinmeier ziyaretinin son gününde Ankara'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Ankara Üniversitesi'ni ziyaret edecek olan Steinmeier, Alman vatandaşlarının 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ne göçü ve Alman bilim insanlarının, mimarların ve mühendislerin genç cumhuriyetin kuruluşunda yaptıkları katkılarla ilgili bilgi alacak. Steinmeier Ankara'da Anıtkabir'e giderek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakacak. (DW Türkçe)

Öne Çıkanlar