Stoltenberg Erdoğan'la görüşmeden sonra açıkladı: Türkiye, NATO üyeliği için İsveç'le yeniden masaya oturuyor

Stoltenberg Erdoğan'la görüşmeden sonra açıkladı: Türkiye, NATO üyeliği için İsveç'le yeniden masaya oturuyor
Yayınlanma:
A+ A-
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi. Görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, 12 Haziran'da İsveç'in üyeliği için toplantı yapılacağını açıkladı.

Artı Gerçek - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç, Finlandiya ve Türkiye'den yetkililerin 12 Haziran'da İsveç'in NATO üyeliğini görüşmek üzere yeniden biraraya geleceğini açıkladı. Stoltenberg, NATO üyeliği konusunda İsveç'in kendine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ile "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini ele aldıklarını" söyleyen Stoltenberg'in, NATO üyeliği konusunda "İsveç Türkiye'nin endişelerini gidermek için adım attı. İsveç taahhütlerini tamamlamıştır" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Stoltenberg, İsveç, Finlandiya ve Türkiye'den yetkililerin 12 Haziran'da yeniden biraraya geleceklerini, temmuz ortasında Vilnius'ta düzenlenecek NATO zirvesinde İsveç'in üyeliğinin onaylanabilmesi için hâlâ vakit olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar