Süleymaniye'deki Kor Mor gaz sahasına saldırı: Bağdat ile Erbil ortak soruşturma komisyonu kurdu

Süleymaniye'deki Kor Mor gaz sahasına saldırı: Bağdat ile Erbil ortak soruşturma komisyonu kurdu
IKBY'nin Süleymaniye bölgesindeki Kor Mor gaz sahasına düzenlenen ve 4 işçiyi öldürüp 2'sini yaralayan saldırıyı Irak Cumhurbaşkanı, IKBY, ABD, Britanya, BAE kınadı. Bağdat ile Erbil ortak soruşturma komisyonu kurup 'sorumluları cezalandırmayı' vaat etti

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze Savaşı bölgeyi misilleme sarmalına sokarken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye bölgesindeki Kor Mor gaz sahasına düzenlenen saldırıya soruşturma açıldı. Dün Yemenli 4 kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasına yol açan insansız hava aracı saldırısını soruşturmak üzere Irak ve IKBY makamları ortak bir komisyon oluşturdu.

"Silahlı Kuvvetler Başkomutanı'nın talimatı doğrultusunda Müşterek Harekat Komutanlığı, Süleymaniye vilayetindeki Kor Mor gaz sahasına insansız hava aracıyla gerçekleştirilen sabotaj saldırısının koşullarının aydınlatılması amacıyla teknik soruşturma komisyonu oluşturdu" denilen açıklamada, "ulusal ekonomiye zarar veren saldırının sorumlularının adil şekilde cezalandırılacağı" vaat edildi.

TEKRAR FAALİYETE GEÇİRME ÇALIŞMASI

IKBY, saldırının ardından enerji santrallerine gaz tedarikinin durdurulması sonucu elektrik üretiminin yaklaşık 2500 MW azaldığını duyurdu. IKBY'nin elektrik ve tabi kaynaklar bakanlıklarının açıklamasında "saldırının ardından üretimin askıya alındığı Kor Mor gaz sahasındaki operasyonların yeniden başlaması için ortaklarla birlikte çalışıldığı" belirtildi.

Henüz saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı. 2022 ve 2023 yıllarında da defalarca hedef alınan Kor Mor gaz sahası ocak ayında dünkü noktadan vurulmuştu.

REŞİD: SORUMLULAR YARGILANMALI

Bağdat'taki en üst düzey Kürt yetkili olan Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani saldırıyı kınadı. Reşid, acil soruşturma, sorumluların yargılanması ve benzer saldırıların önlenmesi taleplerinde bulundu.

BARZANİ: SAVAŞ SUÇU TEŞKİL EDİYOR

Barzani şu çıkışı yaptı:

"Kürdistan Bölgesi ve Irak vilayetlerinde milyonlarca eve enerji sağlayan enerji merkezlerine yönelik saldırılar savunulamaz. Bu saldırılar aynı zamanda Erbil ile Bağdat'ın enerji sektörünü geliştirme çabalarını da sabote ediyor. Rahatsız edici sıklıkta gerçekleşiyor ve savaş suçu teşkil ediyor."

ABD: IRAK'IN EGEMENLİĞİNE HAKARET

Bağdat merkezi yönetimi Irak'ta egemenliğin tam tesisi ve misilleme sarmalının sona ermesi için Amerikan güçlerinin çekilmesini talep ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Bu tür saldırılar Irak'ın egemenliğine hakarettir" denildi.

BRİTANYA: KABUL EDİLEMEZ

Britanya'nın Bağdat Büyükelçisi Stephen Hitchen de "Şiddet eylemleriyle siyasi ve ekonomik hedeflere ulaşmaya yönelik yapılan bu saldırılar kabul edilemez. Sorumlular hesap vermelidir" paylaşımını yaptı.

BAE: ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDEN TERÖR SALDIRISI

Irak'ın kontrolündeki Kerkük kenti yakınlarında, Süleymaniye vilayetinde bulunan Irak'ın en büyük doğalgaz sahalarından Kor Mor ile Çamçemal'ı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) iki büyük bağımsız petrol ve gaz şirketini de içeren beş şirketli bir konsorsiyum olan Pearl Petroleum işletiyor.

Dolayısıyla BAE'den "Kor Mor gaz sahasına bomba yüklü insansız hava aracıyla düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" açıklaması geldi. "Kardeş Irak'ta istikrarı ve güvenliği ortadan kaldırmayı amaçlayan her türlü terör saldırısını şiddetle kınıyor ve karşı çıkıyoruz" denilen BAE Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, saldırının, "uluslararası hukuk ilkelerini açıkça ihlal ettiği" vurgulandı, Irak'a işbirliği ve destek sunuldu.

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) açıklamasında "Kürdistan Bölgesi'nde halka elektrik sağlayan Kor Mor doğalgaz sahasına yapılan saldırıyı kınıyoruz. Saldırganların tespit edilip adalete teslim edilmesi için soruşturma yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz" denildi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar