Suriye'de ABD-İran gerilimi: Haseke'deki üs vuruldu, ABD hava saldırılarıyla misilleme yaptı

Suriye'de ABD-İran gerilimi: Haseke'deki üs vuruldu, ABD hava saldırılarıyla misilleme yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye'deki ABD-İran gerilimi tırmanıyor. Haseke'deki bir koalisyon üssüne düzenlenen İHA saldırısında bir personelin ölmesi ve ABD'nin Suriye'deki hedefleri vurması sonrasında, bir Amerikan üssüne daha saldırı düzenlendi.

Artı Gerçek - ABD ile İran arasında Suriye'de yaşanan gerilim tırmanıyor. ABD, Haseke'deki bir üssüne düzenlenen İHA saldırısında bir sözleşmeli personelin ölmesi sonrasında İran Devrim Muhafızları'na yakın gruplara ait olduğu belirtilen hedeflere gece boyunca hava saldırısı düzenledi. Sabah saatlerinde ise ABD'nin Deyr Ez Zor vilayetindeki El-Omar petrol sahasında bulunan üssüne füze fırlatıldığı belirtildi.

HASEKE'DE NE YAŞANDI?

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Haseke yakınlarındaki koalisyon üssünde bulunan ABD'li personel dün insansız hava araçlarıyla hedef alındı. Yerel saatle 13.38'de düzenlenen saldırıda, ABD'li bir sözleşmeli çalışanın öldürüldüğü belirtildi.

'DÖRT YARALI IRAK'A GÖTÜRÜLDÜ'

Açıklamada, Haseke saldırısında altı kişinin de yaralandığı bilgisi verildi. Buna göre, yaralanan üç asker ve bir sözleşmeli çalışan, tedavi için Irak'a götürüldü. Yaralanan diğer askerler ise Haseke'deki üste tedavi edildi.

'BIDEN'IN TALİMATIYLA DÜZENLENDİ'

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerikan istihbaratının, İHA saldırısının "İran kökenli olduğunu" belirlediğini duyurdu. Austin, misilleme olarak da, ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla Suriye'de İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı olduğu belirtilen gruplara ait tesisleri hava saldırılarıyla hedef aldıklarını söyledi.

Austin, "Hava saldırıları, Suriye'de Devrim Muhafızları'yla bağlantılı grupların koalisyon güçlerine bugün ve son dönemde düzenlediği saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildi. Kimse bizim askerlerimizi dokunulmazlıkla hedef alamaz" ifadelerini kullandı.

GÖZELEMEVİ: ALTI İRAN YANLISI SAVAŞÇI ÖLDÜRÜLDÜ

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerdeyse, Suriye'nin Irak sınırındaki Deyr-ez Zor vilayetinde dün gece ABD'nin hava saldırıları sonucu patlamalar yaşandığı öne sürüldü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, farklı noktalardaki saldırılarda sekiz İran yanlısı savaşçının öldürüldüğünü duyurdu.

'ABD ÜSSÜNE FÜZELİ SALDIRI' İDDİASI

Bu gelişmelerin ardından, bu sabah Deyr Ez Zor vilayetindeki El-Omar petrol sahasında bulunan bir Amerikan üssüne füze saldırısı düzenlendiği öne sürüldü. Lübnan'da yayın yapan İran yanlısı El Mayadin kanalı haberi duyururken, Reuters'a konuşan bir güvenlik kaynağı da iddiayı doğruladı. Kaynak, saldırının yerel saatle 11.00 civarında düzenlendiğini söyledi. Saldırıda ölen veya yaralanan olup olmadığı bilinmiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar