Suriye'de depremin dördüncü günü: Türkiye sınırını geçmeyi planlayan ilk yardım konvoyu yolda

Suriye'de depremin dördüncü günü: Türkiye sınırını geçmeyi planlayan ilk yardım konvoyu yolda
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş merkezli depremlerde Suriye'de silahlı muhalefetin kontrolündeki bölgelerde ölenlerin sayısının 1730'u aştığı iddia edildi. Hükümetin verdiği rakam ise 1262. İki veriyi de göz önüne alınarak ülkede 3 bine yakın kişinin öldüğü belirtiliyor.

Artı Gerçek - Türkiye ve Suriye'de binlerce kişinin ölümüne, binlercesinin yaralanmasına ve evsiz kalmasına yol açan Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 72 saat geride kalırken ölenlerin sayısı artıyor.

HÜKÜMET VE BEYAZ MİĞFERLER'İN AÇIKLADIĞI TOPLAM RAKAMA GÖRE 2900'DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Suriye Sağlık Bakanlığı ülkede hükümetin kontrolündeki bölgelerde 1262'nin kişinin öldüğünü açıkladı. Bir önceki gün de ölü sayısı 1262 olarak duyurulmuştu. Esad hükümetine karşı savaşan silahlı muhalefetin kontrolündeki olan İdlib ve ülkenin kuzeyindeki diğer bölgelerde arama kurtarma çalışmaları yürüten Beyaz Miğferler adlı yardım örgütü ise bu bölgelerde ölü sayısının 1730'a yükseldiğini, 2 bin 850'den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. Batılı medya kuruluşları ve uluslararası haber ajansları iki rakamı da göz önüne alarak Maraş depremleri nedeniyle Suriye'de ölenlerin sayısının en az 2 bin 992 olduğunu duyuruyor.

Depremler Hama, Halep, Lazkiye, Tartus ve İdlib'de çok sayıda binayı yıkmıştı. Suriye resmi medyası kontrolü altındaki bölgelerde 298 binden fazla kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını duyurmuştu. Bu rakamın depremlerin merkez üssüne yakın olan ülkenin kuzeybatısında çok daha fazla olduğu sanılıyor.

'CİNDERES'TE YÜZLERCE ÖLÜYÜ ENKAZ ALTINDAN ÇIKARDIK'

Beyaz Miğferler örgütü Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Depremin ardından 76'dan fazla saat geçti. Cindres'te yüzlerce ölüyü yıkılan evlerinin enkazından çıkardık. Durum hala çok feci ve yüzlerce kişi hala enkaz altında" dedi.

Afrin'e bağlı Cindres'te depremlerde ölen yüzlerce kişinin toplu halde gömüldüğünü gösteren görüntüler de yayınlandı.

2023-02-08t141722z-851420873-rc227z9lxjr9-rtrmadp-3-turkey-quake-syria-jandaris.jpg
Cinderes'te depremde ölenler toplu mezarlara gömülüyor /Reuters

TÜRKİYE SINIRINDAN GEÇMEYİ AMAÇLAYAN İLK YARDIM KONVOYU YOLDA

Diğer yandan depremin asıl büyük yıkımı yarattığı silahlı muhalefetin kontrolündeki Suriye'nin kuzeybatısına gidecek ilk yardım konvoyu bugün Suriye'ye girmek üzere Türkiye'nin güneyine sınırına gidiyor. Reuters'a açıklama yapan iki yardım kuruluşu kaynağı insani yardım konvoyunun bugün sınırı geçmeyi planladığını söyledi. Kaynaklardan biri konvoyda altı kamyon bulunduğu belirtildi.

Suriye'de silahlı muhalefetin kontrolündeki bölgelere neredeyse hiç yardım ulaştırılmadığı belirtiliyor. Türkiye ve Suriye arasındaki Bab el Hava sınır kapısında görev yapan sağlık gönüllüsü Ubeyde Rannuş "Uluslararası topluma çağrı yapıyorum. Arap ülkeleri ve Birleşmiş Mileltler acilen bize yardım etsin" dedi. Rannuş "Depremin ardından 60'tan fazla saat geçti. Yüzlerce kişi hala enkaz altında. Ağır iş makinelerine, insani ve tıbbi yardıma ihtiyacımız var" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: İKİ SINIR KAPISININ DAHA AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu depremler nedeniyle Suriye'deki yollarda da hasar olduğunu ancak bu ülkedeki depremzedelere başka ülkelerden gönderilen yardımların ulaştırılması için gerekli desteği verdiklerini söylemişti. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın AFAD Başkanlığındaki Koordinasyon Merkezinde, deprem bölgelerindeki son gelişmelere ilişkin basın açıklamasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çerçevesinde bir kapının açık olduğunu belirtmiş, deprem nedeniyle Suriye tarafında da bazı yollarda tahribat olduğunu söylemişti.

Çavuşoğlu, tahribat nedeniyle Türkiye'nin ve uluslararası toplumun yardımları konusunda bazı zorluklar çekildiğini vurgulayarak, "Bu nedenle iki tane daha kapının açılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu, insani bir durum olduğu için siyasi bir durum değil. Dolayısıyla Suriye rejiminin de kontrol ettiği noktalardan bu kapıların açılması için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

SURİYE HÜKÜMETİNE BİRÇOK ÜLKEDEN YARDIM GÖNDERİLİYOR

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ise dün yaptığı açıklamada, ABD yaptırımlarının yardımların ulaşmasını engellediğini söylemiş ve ABD ile Batılı ülkelerin Suriye'ye uyguladığı yaptırımların, felaketi körüklediğini dile getirmişti. Suriye hükümetine Rusya ve İran'ın yanı sıra aralarında Mısır ve Irak gibi Arap ülkelerinden yardımlar geldi. Ermenistan'dan yola çıkan 32 ton gıda ve tıbbi malzeme taşıyan ikinci bir yardım uçağı bu sabah Halep Uluslararası Havalimanı'na inerken, Sana muhabiri bugün İran'dan 45 ton yardım malzemesini taşıyan bir uçağın Şam Uluslararası Havalimanı'na indiğini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar