Suudi Arabistan'da ilk kez mayo defilesi düzenlendi

Suudi Arabistan'da ilk kez mayo defilesi düzenlendi
Vahhabilikle yönetilen Suudi Arabistan, anayasal-yasal çerçeve olmadığından tutarsız şekilde çeşitli sosyal reformlara imza atan Veliaht Prens ya da 'filli kral' Muhammed bin Selman döneminde ilk mayo defilesini gördü

Artı Gerçek - 10 yıldan daha kısa süre öncesine dek kadınların vücudu kaplayan çarşaf giymesinin zorunlu olduğu Suudi Arabistan, Kızıldeniz Moda Şovu kapsamında iki gündür yüzme giyimi defilelerine sahne oldu.

Dünkü havuz başı defilesinde çoğunlukla kırmızı, bej ve mavi tonlarında tek parça mayolar da yer aldı. Çoğu modelin omuzları açıktaydı ve bazılarının orta kısımları kısmen görünüyordu.

'KATILMAK BİR ONUR'

Faslı tasarımcı Yasmina Kanzal, Bu ülkenin çok muhafazakar olduğu doğru, ama biz Arap dünyasını temsil eden şık mayolar göstermeye çalıştık" dedi. "Buraya geldiğimizde Suudi Arabistan'da mayo defilesi düzenlenmesinin tarihi bir an olduğunu anladık, çünkü böyle bir etkinlik ilk kez yapılıyor" vurgusunda bulunan Kanzal, buna katılmanın "bir onur" olduğunu söyledi.

MBS'NİN DEV PROJELERİ KAPSAMINDA

Defile, Kızıldeniz Moda Haftası'nın açılışının ikinci gününde Suudi Arabistan'ın batı kıyısı açıklarında bulunan St Regis Red Sea Resort'ta düzenlendi.

Tesis, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın (MbS) yönettiği Vizyon 2030 sosyal ve ekonomik reform programını oluşturan devasa projelerden biri olan Küresel Kızıldeniz'in bir parçası.

ÜST SINIFLAR İÇİN KADINLI ERKEKLİ EĞLENME DÖNEMİ

Eli sopalı din polislerinin devredışı bırakılması, sinemaların yeniden hizmete açılması ve erkek-kadın karışık müzik festivallerinin düzenlenmesi gibi sosyal reformlar gerçekleştiren Selman, bunlara koşut olarak, din adamları dahil koyu muhafazakar kesime baskıları artırdı.

'MÜMKÜN Kİ BURADAYIZ'

Resmi Suudi Moda Komisyonu'nun geçen yılki raporuna göre moda sanayi 2022'de 12.5 milyar ABD doları veya ulusal GSYİH'nin yüzde 1.4'ünü oluştururken 230 bin kişiyi istihdam etti.

Aslen Suriyeli olan ama Suudi başkenti Riyad'da yaşayan moda fenomeni Şouk Muhammed, dünkü defileye katılırken, Suudi Arabistan'ın dünyaya açılma ve moda ve turizm sektörlerini büyütme çabası göz önüne alındığında bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi. Muhammed "Suudi Arabistan'da ilk kez bir mayo defilesi yapılıyor, ama neden olmasın? Cidden neden olmasın? Bu mümkün ve biz de buradayız" dedi.

'BUNU YAPMALARI ÇOK CESURCA'

Defilenin davetlilerinden Fransız influencer Raphael Simacourbe, Suudi bağlamında bunun büyük bir başarı olduğunu söyleyerek "Bugün bunu yapmaları çok cesurca, bu yüzden bunun bir parçası olduğum için çok mutluyum" diye konuştu.

Kızıldeniz Moda Haftası, bugün de yüzme ve yaz giyimi defilesine sahne oldu.

İLK KEZ KAİNAT GÜZELİ YARIŞMASINA KATILIM ASKIDA

Geçen ay Suudi Arabistan'ın ilk kez Kainat Güzeli yarışmasına katılacağı haberleri ise Kainat Güzeli Örgütü tarafından "yanlış ve yanıltıcı" olarak nitelendi. Yarışmanın resmi web sitesinde yayınlanan açıklamada, "Suudi Arabistan'da herhangi bir yarışma süreci yürütülmediğinden bu tür iddialar yanlış ve yanıltıcıdır" denilerek şöyle devam edildi:

"Suudi Arabistan henüz bu yıl katılacağı kesin olarak onaylanan ülkeler arasında olmasa da, potansiyel adayın frençayz almaya ve ulusal direktör atanmasına hak kazanmasına yönelik sıkı inceleme sürecini uyguluyoruz. Bu kesinleşene ve onay komitemiz tarafından teyit edilene dek Suudi Arabistan prestijli yarışmamıza katılma fırsatına sahip olmayacak."

Suudi model Rumi Kahtani, 24 Mart'ta yaptığı sosyal medya paylaşımlarında, Kainat Güzeli'nde Suudi Arabistan adına ilk yarışmacı olmaktan "onur duyduğunu" duyurmuştu. (South China Morning Post, Arab News, CNN, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar