Süveyda kentinde Esad karşıtı eylemcilere ateş açıldı: Üç kişi yaralandı

Süveyda kentinde Esad karşıtı eylemcilere ateş açıldı: Üç kişi yaralandı
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye'de Dürzilerin Beşar Esad hükümetine yönelik haftalardır süren eylemlerinde ilk kez şiddet olayları yaşandı. Baas Partisi'ni ait binayı kapatmaya çalışan eylemcilerin üzerine ateş açıldığı ve üç kişinin yaralandığı açıklandı.

Artı Gerçek - Suriye'de nüfusunun çoğunluğunu Dürzilerin oluşturduğu Süveyda ilinin Süveyda kentinde haftalardır süren Devlet Başkanı Beşar Esad hükümeti karşıtı eylemlerde ilk kez ateş açıldı. Kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle Esad'a görevi bırakması çağrısı yapan aktivistler, iktidardaki Baas partisi üyelerini ateş açmakla suçladı. Haberi duyuran Reuters haber ajansı bu iddiayı bağımsız olarak doğrulayamadığını belirtti.

ÜÇ KİŞİNİN YARALANDIĞI AÇIKLANDI

Suwayda24 adlı aktivist kolektifi tarafından internette yayınlanan bir videoda, yaklaşık iki düzine silah sesi duyulurken bir binanın girişinden kaçan erkekler görülüyor. Video başlığında binanın Baas partisinin yerel merkezi olduğu ve protestocuların binayı kapatmaya çalıştığı belirtiliyor. Göstericiler Ağustos ayı sonunda binayı geçici olarak kapatmıştı. Suwayda24 üç kişinin yaralandığını ve hastanelerde tedavi altına alındığını da aktardı.

Süveyda'da Beşar Esad'a yönelik eleştiriler, ekonomik çöküşten muzdarip halkı zora sokan bir dizi önlemin sonuncusu olan yakıt sübvansiyonlarının kaldırılması üzerine Ağustos ortasında başlamıştı. Süveyda şehri iç savaş boyunca hükümetin elinde kaldı ve başka yerlerde görülen şiddetten büyük ölçüde kurtuldu. Ülkenin hükümet kontrolündeki bölgelerinde yönetime yönelik açık eleştirilere nadiren rastlansa da ekonomik durum halkın hoşnutsuzluğunun giderek Esad'a yönelmesine neden oldu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar