Tahıl Anlaşması'ndan çekilen Putin açıkladı: Birkaç ay içinde Afrika'ya bedava tahıl sağlamaya hazır olacağız

Tahıl Anlaşması'ndan çekilen Putin açıkladı: Birkaç ay içinde Afrika'ya bedava tahıl sağlamaya hazır olacağız
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da düzenlenen Rusya-Afrika zirvesinde Afrikalı liderlere 'bedava tahıl' sağlama sözü verdi. Putin, "Ukrayna'nın Afrika'ya tahıl ihracatını ikame etmeye hazırız" dedi.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Afrikalı liderlere hitaben yaptığı konuşmada, "Moskova'nın tahıl ve gübre ihracatını zorlaştıran Batı yaptırımlarına rağmen gelecek aylarda on binlerce ton tahıl hediye edeceğini" söyledi. St Petersburg'da Rusya-Afrika ilişkilerini ele alan zirvede konuşan Putin, "Ülkesinin rekor bir tahıl hasadı beklediğini ve Moskova'nın küresel gıda güvenliğindeki kritik rolünü onurlandırmak için hem ticari hem de yardım temelinde Ukrayna'nın Afrika'ya tahıl ihracatını ikame etmeye hazır olduğunu" dile getirdi. Rus lider, "3-4 ay içinde Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre'ye 25 ilâ 50 bin ton ücretsiz tahıl sağlamaya hazır olacağız" ifadelerini kullandı ve söz konusu ürünlerin tüketicilere ücretsiz teslimatının da sağlanacağını ekledi.

RUSYA, TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞUNDAKİ 'TAHIL KORİDORU'NDAN ÇEKİLMİŞTİ

Putin'in açıklaması, ülkesinin, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğunda imzalanan Karadeniz Tahıl Anlaşması'na katılımını askıya aldığını duyurmasının ardından geldi. 17 Temmuz'dan bu yana fiilen duran anlaşma, Rusya-Ukrayna çatışması nedeniyle bloke edilen Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağlayarak küresel gıda krizini hafifletmeyi amaçlıyordu.

Söz konusu 'çekilme' kararıyla ilgili Batı'dan gelen eleştirilere de yanıt veren Putin, Rusya'ya kendi tahıl ve gübre ihracatını kolaylaştırma konusunda verilen sözlerin göz ardı edildiği iddiasını yineledi. Zirveye, son dönemde Türkiye ile ilişkileri normalleştirme girişimlerini sürdüren Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi de katılıyor. Sisi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak bugün Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu ancak ziyaret son dakikada iptal edilmişti.

PUTİN: YOKSUL ÜLKELERİN BATI TARAFINDAN KAZIKLANIYOR

Putin Rusya-Afrika zirvesinde yaptığı konuşmada, Sudan gibi en yoksul ülkelerin Batı tarafından kazıklandığını öne sürerek, "Artık yürürlükte olmayan anlaşma sayesinde ihraç edilen Ukrayna tahılının yüzde 70'inden fazlasının yüksek ya da ortalamanın üzerindeki gelir düzeyine sahip ülkelere gittiğini" söyledi. Son durumda ortaya çıkan tabloyu 'paradoksal' diye niteleyen Rus lider, "Batılı ülkeler bir yandan tahıl ve gübre tedarikimizi engellerken, diğer yandan da ikiyüzlü bir şekilde dünya gıda piyasasındaki mevcut kriz durumundan bizi sorumlu tutuyorlar" dedi.

AFRİKA BİRLİĞİ BAŞKANI ASSUMANİ'DEN 'BARIŞIN' ÇAĞRISI

Putin ile aynı sahneyi paylaşan Afrika Birliği Başkanı Azali Assumani ise konuşmasında Rusya ve Ukrayna'ya "barış içinde bir arada yaşama" çağrısında bulundu ve bunun gıda ihracatına bağımlı olanların hayatlarını kurtaracağını söyledi.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen zirveye Afrika kıtasında bulunan 54 devletten 49'u katılıyor. Zirvede, güvenlik, nükleer enerji ve yapay zekâdan eğitim ve spora kadar çeşitli konularda tartışmalar yürütülüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar