Tahran'ın kötü ünlü Evin Cezaevi'nde yangın: 4 ölü, onlarca yaralı

Tahran'ın kötü ünlü Evin Cezaevi'nde yangın: 4 ölü, onlarca yaralı
İran'ın başkenti Tahran'daki kötü ünlü Evin Cezaevi'nde dün çıkan yangın ve çatışmada 4 kişinin öldüğü, 61 kişinin yaralandığı açıklandı. Resmi yetkililer olayların ülkedeki Mahsa Amini eylemleriyle ilgili olmadığını savundu.

Artı Gerçek - İran'ın başkenti Tahran'da çok sayıda siyasi tutuklunun, yabancı ülke vatandaşı ve çifte vatandaşın kaldığı, insan hakları örgütlerinin gündeme getirdiği işkenceler nedeniyle kötü bir üne sahip Evin Cezaevi'nde cumartesi akşamı yangın ve çatışma çıktı.

Reuters'a konuşan görgü tanıkları cezaevinden çok sayıda silah sesi duyulduğunu, özel kuvvetlerin ve çok sayıda ambulansın cezaevine gittiğini ayrıca çevredeki evlerde yaşayan bazı İranlıların pencerelere çıkarak ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney aleyhine sloganlar attığını söyledi.

Çok sayıda tutuklu yakını cezaevine akın ederken, pazar günü yangının söndürüldüğü ve cezaevinde durumun sakinleştiği ancak 4 kişinin öldüğü ve 60'tan fazla yaralı olduğu haberi geldi.

İRANLI YETKİLİLER: 4 TUTUKLU ÖLDÜ, 61'İ YARALANDI

İranlı yargı yetkililerinin açıklamasına göre çıkan yangın ve olaylarda 4 tutuklu duman zehirlenmesi nedeniyle öldü, 61'i de yaralandı.

İran resmi haber ajansı yaralıların dördünün durumunun kritik olduğunu duyurdu.

TAHRAN BAŞSAVCISI: MAHSA AMİNİ EYLEMLERİYLE İLGİLİ DEĞİL

İran'nın resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan Tahran başsavcısı ise cezaevindeki yangın ve çatışmanın ülkede bir aydır süren Mahsa Amini eylemleriyle ilgili olmadığını iddia etti.

İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansı yangının "hırsızlık ve finansal suçlardan hüküm gitmiş bir dizi mahkum arasındaki tartışmanın ardından kıyafetlerin bir işlikte yakılmasıyla başladığını" iddia etti.

Ajans polisin cezaevindeki gardiyanlara destek olmaları için çağrıldığını da ileri sürdü.

Tahran cezaevi içinden yapılan yayında devlet televizyonuna konuşan Tahran valisi de adi suçluların kaldığı bölümde bir isyan yaşandığını söyledi.

BIDEN: İRAN HÜKÜMETİ ÇOK BASKICI

Oregon'daki mitingine giderken yolda cezaevindeki yangınla ilgili görüşü sorulan ABD Başkanı Joe Biden ise "İran hükümeti çok baskıcı" yorumunu yaptı.

Biden ayrıca sokağa çıkan İranlı kadınların ve halkın cesaretine hayran kaldığını ifade ederek eylemcilere büyük saygı beslediğini de söyledi.

PRICE: EVİN'DEN GELEN HABERLERİ TAKİP EDİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price da konuyla ilgili açıklamasında cezaevinde ABD vatandaşlarının da olduğunu hatırlatarak "Evin Hapishanesi'nden gelen haberleri ivedilikle takip ediyoruz. İran'daki haklarımızı koruyan İsviçre ile temas halindeyiz. İran, haksız yere tutuklanan ve derhal serbest bırakılması gereken vatandaşlarımızın güvenliğinden tamamen sorumludur" dedi.

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN JİN JİYAN AZADİ SLOGANLI MESAJ

ABD Dışileri Bakanlığı resmi Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada da İran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındığı sırada şüpheli şekilde ölen Kürt kadın Mahsa Amini'nin cenazesinin ardından ülkede devam eden eylemlere "Jin, Jiyan, Azadi" (Kadın, Yaşam, Özgürlük) sloganını kullandığı mesajla destek verdi. Mesajda "İran'ın cesur kadın ve kızlarının “Kadın, yaşam, özgürlük” çağrısına katılıyoruz ve İran'ın kadınlara yönelik devlet destekli şiddetini kınıyoruz" dendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar