Taliban ilk yerli üretim 'süper arabasını' tanıttı: Toyota Corolla motoruyla çalışıyor

Taliban ilk yerli üretim 'süper arabasını' tanıttı: Toyota Corolla motoruyla çalışıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'ı yönetimi ele geçiren Taliban, ülke içinde tasarlanıp yapılan 'ilk yerli' arabasını tanıttı. Toyota Corolla motoruyla çalışan arabanın, yarış arabasını andıran tasarımı dikkat çekti.

Artı Gerçek - Taliban, Afganistan'da tasarlanan ve üretilen ilk aracı tanıttı. 'Mada 9' adıyla ve 'süper araba' olarak tanıtılan aracın spor tasarımı dikkat çekti.

Aracı, Afganistan Teknik Meslek Enstitüsü'nde (ATVI) ve ENTOP isimli markada çalışan 30 mühendisin beş yılda tasarladığı belirtildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, tanıtıma Taliban'ın üst düzey isimlerinin de katıldığı görüldü.

Toyota Corolla hatchback motoruyla çalışan arabanın, tasarımının yol açtığı beklentiye cevap verecek kadar hızlı gidip gidemediği ise görülemedi. Zira, basına verilen görüntülerde araba çoğunlukla sabit duruyor. Kar altında çekilen kısa bir görüntüde ise arabanın hız yapmadan kullanıldığı görüldü.

ATVI Başkanı Gulam Haydar Şahamat ise Toyota Corolla motorunun modifiye edildiğini savundu. Şahamat, "Hızı artırırsanız, bunu kaldıracak kadar güçlü" dedi. Şahamat, aracı gelecekte elektrikli hale getirmek istediklerini de savundu.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda aracın yapımının ülke için bir onur olduğunu söyledi. Taliban'ın eğitim bakanı Abdülbaki Hakkani ise ilgili paylaşımında Taliban hükümetinin "halkına dini ve modern bilimi sağlamaya bağlı olduğunu" savundu.

Afgan markası ENTOP'un CEO'su Muhammad Rıza Ahmadi'nin TOLO News'a açıklamasında araba için "Seyahatine Afganistan'da başlayacak ve belki bir gün uluslararası hale gelecek" temennisi dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar