Taliban: Kabil'deki baskında altı IŞİD üyesi öldürüldü

Taliban: Kabil'deki baskında altı IŞİD üyesi öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da Taliban yönetimi Kabil'deki operasyonda altı IŞİD üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Taliban sözcüleri ölen IŞİD üyelerinin eylül ayı sonunda Kabil'de onlarca kişinin öldürüldüğü iki büyük saldırıdan sorumlu olduğunu söyledi.

Artı Gerçek -Afganistan'da geçen yıl yönetimi ele geçiren, hiçbir ülke tarafından meşruiyeti tanınmayan Taliban yönetimi başkent Kabil'deki operasyonda altı IŞİD üyesini öldürdüğünü açıkladı.

Taliban sözcüsü Qari Yusuf Ahmadi ölen IŞİD üyelerinin eylül sonunda Kabil'de geçen haftalarda gerçekleşen iki büyük saldırıdan sorumlu olduğunu söyledi.

Eylül ayında Kabil'deki Vezir Ekber Han camisindeki bombalı saldırıda en az 7 kişinin ölmüş ayrıca Şii Hazara etnik grubunun yaşadığı bir mahallede bulunan a Kaaj Enstitüsü'nde 30 Eylül'de yapılan intihar saldırısında da çoğu öğrenim gören kadın öğrencilerden oluşan 50'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Ahmadi "(Ölen IŞİD üyeleri) Vezir Ekber Han camisi ve Kaaj Enstitisü'ne saldıranlardı" dedi.

Daha önce Kabil'deki saldırıları herhangi bir örgüt üstlenmemişti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada operasyonda altı IŞİD üyesinin yanı sıra bir güvenlik personelinin öldürüldüğünü, iki IŞİD üyesinin ise tutuklandığını duyurdu. Mücahid baskın yapılan evde el bombaları, tüfekler ve patlayıcı ele geçirildiğini de aktardı.

Taliban beş gün önce de kuzeydeki Kunduz bölgesinde beş IŞİD üyesinin yapılan operasyonda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Mücahid baskın yapılan evde el bombaları, tüfekler ve patlayıcı ele geçirildiğini de aktardı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar