Taliban'ın üniversite yasağını protesto eden kadın öğrencilerden beşi tutuklandı

Taliban'ın üniversite yasağını protesto eden kadın öğrencilerden beşi tutuklandı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Taliban'ın kadınlara üniversite eğitimini yasaklaması protesto edildi. Bir grup kadın öğrenci, "Eğitim bizim hakkımız" sloganıyla toplandı. Gösteriye katılan kadınlardan beşi tutuklandı.

Artı Gerçek - ABD askerlerinin çekilmesiyle eş zamanlı olarak Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın kadınların üniversite eğitimini almasını yasaklamasına tepkiler sürüyor. Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir grup kadın, kararı protesto etti. Kabil Üniversitesi'nin kapısında toplanan yaklaşık 50 kadın eylemci, "Eğitim bizim hakkımız, üniversiteler açılmalı" sloganları attı.

Tahar vilayetinde de protestolar düzenlendiği belirtilirken, Kabil'deki gösteride katılan beş kadınla birlikte üç gazetecinin de Taliban tarafından tutuklandığı açıklandı.

kabil2.jpg

Yönetimi Ağustos 2021'de ele geçirmesi sonrasında uluslararası tanınma arayışında olan Taliban, geçmişe kıyasla daha 'ılımlı' bir politika izleme ve kadın haklarını kısıtlamama vaadinde bulunmuştu. Ancak kısa süre içinde kadınlara yönelik kısıtlamalar getirilmiş, kız öğrencilerin okuduğu liseler de ülkede eğitim yılının başladığı mart ayında açılmamıştı.

KAPILARA TALİBAN ÜYELERİ YERLEŞTİRİLDİ

Üniversite yasağı ise salı günü, tüm üniversitelere gönderilen mektupla geldi. Talimatta, "kadın öğrencilerin eğitim almasının ikinci bir emre kadar yasaklandığı" belirtiliyordu. Yasağın ilk gününde üniversite kapılarına Taliban üyeleri gönderildi, içeri alınmayan kadın öğrenciler birbirlerine sarılarak ağlarken görüntülendi.

kabil3.jpg

ERKEK ÖĞRENCİLER SINAVI TERK ETTİ

Ülkenin doğusundaki Nangahar Üniversitesi'nden erkek öğrencilerin de, kararı protesto etmek için sınav salonundan çıktığı belirtiliyor. Reuters ajansına konuşan 25 yaşındaki bir erkek tıp öğrencisi "Kadın öğrenciler erkeklerden sınavlara girmemelerini rica etti" derken, bunun normalde yasak olduğunu belirterek "Erkek öğrenciler cesaret göstererek sınav salonunu terk etti" ifadelerini kullandı.

'BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEK'

Taliban'ın kurduğu geçici hükümet, "perşembe (bugün) veya cuma günü, üniversitelerin kadınlara kapatılması ile ilgili daha ayrıntılı açıklama için basın toplantısı yapılacağını" duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar