'Titanik rekoru' kırıldı: En zengin yolcunun cep saati 900 bin sterline satıldı

'Titanik rekoru' kırıldı: En zengin yolcunun cep saati 900 bin sterline satıldı
Buzdağına çarparak batan Titanik gemisindeki en zengin yolcu John Jacob Astor'ın altın cep saati, 150 bin sterlin beklentisiyle çıkarıldığı müzayedede 900 bin sterline alıcı buldu. Müzisyen Wallace Hartley'nin 'ünlü' keman çantası da satıldı.

Artı Gerçek - 1912'de buzdağına çarparak batan ve 1500 kişinin ölümüyle dünyanın en büyük deniz facialarından biri olarak tarihe geçen RMS Titanik gemisindeki en zengin yolcunun taktığı altın saat rekor bir fiyata satıldı. Titanik'te ölen iş insanı John Jacob Astor'ın altın cep saati, yaklaşık 150 bin sterlinlik beklentiyi altıya katlayarak 900 bin sterline (yaklaşık 1 milyon 137 bin dolar) alıcı buldu.

VERGİLERLE BİRLİKTE TİTANİK REKORU

İngiltere'nin Wiltshire bölgesindeki müzayedeyi düzenleyen Andrew Aldridge, alıcının vergilerle birlikte 1.175 milyon sterlin ödeyeceğini söyleyerek toplam miktarı "dünya rekoru" diye niteledi. Buna göre, söz konusu saat, Batı dünyasında Titanik'e dair bugüne dek satılan tüm eşyaların en pahalısı oldu.

titanik.jpg

HAMİLE EŞİNİ KURTARIP GEMİDE SİGARA YAKTI

Saatin sahibi olan ünlü iş insanı Astor, facia sırasında 47 yaşındaydı. Yaklaşık 87 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanları arasında olan Astor, gemi batarken hamile eşi Madeleine'i bir cankurtarana bindirip "son bir sigara" yakmıştı. Astor'un altın kol saati, Titanik'in batmasının ardından yapılan kurtarma çalışmalarında bulunmuştu. Saati uzun süre, oğlu Vincent taşımıştı.

HARTLEY'NİN ÜNLÜ KEMAN ÇANTASI DA SATILDI

Aynı müzayedede, Titanik'in orkestrasının şefi Wallace Hartley'nin keman çantası da, vergiler hesaba katıldığında 366 bin sterline alıcı buldu. Hartley'nin, gemi batarken yolcuları sakinleştirmek için sekiz kişilik ekibiyle keman çaldığı biliniyor. Hartley'nin, gemi batarken suyun kaldırma kuvvetinden faydalanarak bir ihtimal kurtulmak için kendisini kemanının çantasına bağladığı biliniyor.

titanik2.jpg

Müzisyenin cesedi de, hâlâ çantaya bağlı şekilde bulunmuştu. "Titanik hatıralarının en ikonik parçalarından biri" addedilen keman da, 2013 yılında 900 bin sterline satılmıştı.

Dünyanın en büyük ve lüks yolcu gemisi olarak İngiltere'nin Southampton limanından törenlerle demir alan Titanik gemisi, New York yolundayken 14 Nisan 1912'de Kuzey Atlantik'te bir buzdağına çarparak batmıştı. 1500'ü aşkın yolcunun öldüğü gemi, dünya denizcilik tarihinin en büyük facialarından biri olarak çok sayıda kitaba, tiyatro oyununa, şarkıya ve filme konu oldu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar