Tiyatro müdürü altın vajina heykeli nedeniyle kovuldu

Tiyatro müdürü altın vajina heykeli nedeniyle kovuldu
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya'nın başkenti Varşova'da bulunan bir tiyatro müdürü, fuayede sergilenmesine izin verdiği dev vajina heykeli sebebiyle kovuldu. Şehrin belediye başkan yardımcısı olayı "sansür girişimi" olarak niteledi.

Artı Gerçek - Polonya'da bir tiyatro müdürü, fuayede sergilenmesine izin verdiği 1.82 metre uzunluğundaki altın renkli vajina heykeli nedeniyle kovuldu.

Polonya'nın başkenti Varşova'da bulunan "Drama Tiyatrosu"nun müdürü Monika Strzepka, "Islak Hanım" isimli heykelin tiyatro binasına yerleştirilmesine "feminizmi teşvik etmek istediği için" izin verdiğini söyledi. Strzepka, heykelin "kadınlığın olumlanmasının bir ifadesi" olduğunu dile getirdi.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI: SANSÜR GİRİŞİMİ

Varşova belediye başkan yardımcısı Aldona Machnowska-Gora ise olayı "kültürel kurumlara ve sanatsal üretime sansür girişimi" diye nitelerken, kurulan mantığı "saçma" bulduğunu ifade etti.

Ancak Polonyalı yetkililerin bir kısmı Iwona Demko isimli sanatçının heykelini "alçaltıcı" olarak niteliyor. Senatör Konstanty Radziwiłł konuya ilişkin yaptığı yorumda, "kadınlığın yaşamın parçası olan cinsellikle bu denli ilişkilendirilmesinin alçaltıcı olduğu" yorumunu yaptı.

'KADINLARIN VAJİNALARINI SEVMELERİNİ İSTEDİM'

Heykelin sanatçısı Demo, ağustos ayında Strepzka'nın göreve gelmesinden hemen sonra tiyatro binasının fuayesine yerleştirilen heykel için "Kadınların vücutlarının bu bölümünü sevmelerini ve onun hakkında pozitif düşünmeye başlamalarını istedim" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar