Trump: 'İki devlete gerek yok'

Trump: 'İki devlete gerek yok'
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ağırladı. Netanyahu ile basının karşısına çıkan...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ağırladı.

Netanyahu ile basının karşısına çıkan Trump, İsrail ile Filistin yönetimi arasında mutlaka iki devletli bir çözüm olması gerekmediğini ve tarafların doğrudan müzakerelerle ulaşacağı her türlü anlaşmayı destekleyeceğini söyledi.

Amerikanın Sesi'nde yer alan haberde Trump, "İki devlete ve tek devlete bakıyorum. Hangisini isterlerse memnun olurum" diyerek bağımsız bir Filistin devletinin şart olmadığının sinyalini verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise iki devletli çözüm için Filistin yönetiminin İsrail devletinin varlığını tanıması gerektiğini, bu gerçekleşmezse Ortadoğu barışının zor olacağını kaydetti.

Netanyahu, Trump yönetiminde ilişkilerin çok daha güçlü olacağını ve ABD'nin en büyük müttefikinin İsrail olduğunu da söyledi. Netanyahu, Trump’a, "Sizin liderliğinizde IŞİD’in yükselişi tersine çevrilecek. İsrail yanınızda" diye hitap etti. Netanyahu, Arap ülkelerinin İsrail’i artık düşman olarak görmediğini de savundu.

 

İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına asla izin vermeyeceğine değinen Trump, Barrack Obama yönetimini de imzaladığı nükleer anlaşma nedeniyle eleştirirken, anlaşma hakkında "Hayatımda gördüğüm en kötü anlaşma" nitelemesini tekrarladı.

 

 

Öne Çıkanlar