Trump krizi 'fırsata' çevirdi: Silahlanmaya daha sıkı kontrol, göç yasasına reform

Trump krizi 'fırsata' çevirdi: Silahlanmaya daha sıkı kontrol, göç yasasına reform
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 11:57
A+ A-
ABD'de 24 saat içinde düzenlenen iki saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişi yaralandı.

İki saldırıda 29 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bireysel silahlanmayı tartışırken, Başkan Donald Trump, silah satın alacak kişilerin geçmişlerinin çok daha detaylı bir şekilde sorgulamasını sağlayacak bir yasa konusunda senatörlere çağrıda bulundu. Ancak Trump, bu yasanın 'göçmen reformu'yla birleştirilmesini istedi.

ABD kamuoyu, sadece 24 saat içinde yaşanan ve 29 kişinin ölümüne neden olan saldırıların ardından bireysel silahlanma tartışmalarını tekrar açtı.

Bu konuda gözler Beyaz Saray’a çevrilirken, ABD Başkanı Donald Trump, silah satın almak isteyen kişilerin daha sıkı bir geçmiş ve sabıka sorgulamasından geçirilmesini sağlayacak bir yasanın yapılması gerektiğini savundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, "Teksas El paso ve Ohio Dayton’da yaşamnı yitirenlerin beyhude yere ölmesine izin veremeyiz. Aynı şey, ciddi bir şekilde yaralananlar için de geçerli. Onları ve onlardan öncekileri asla unutamayız. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bir araya gelmeli ve güçlü bir geçmiş sorgulamasını hayata geçirmeli" ifadelerini kullandı.

Konuyu göçmenlere getiren Trump, "Belki bu düzenleme umutsuzca ihtiyaç duyulan göç reformuyla birleştirilebilir" dedi.

'SAHTE HABERLER' GERİ DÖNDÜ

Medyanın da ülke güvenliği konusunda büyük bir rolü olduğunu söyleyen Trump, sık sık kullandığı 'yalan haber' (fake news) sözüne de gönderme yaptı.

Sahte haberlerin öfke ve hiddete katkıda bulunduğunu savunan Trump, "Haberlerin kapsamı adil, dengeli ve önyargısız olmaya başlamalı, aksi takdirde bu berbat problemler çok daha kötü bir hal alır" dedi.

​Teksas El Paso’da bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen saldırıda 20 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi de yaralandı. Saldırganın göçmen karşıtı bir manifesto yayınlamış olmasını göz önünde bulunduran yetkililer, saldırının ırkçı nitelikte olabileceğini belirtti.

Ohio eyaletindeki Dayton kentinde bir barın önünde gerçekleşen ikinci bir saldırıda ise 9 kişi yaşamını yitirdi, 27 kişi de yaralandı. Ancak saldırganın gerekçesi henüz aydınlatılmadı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar