Trump'a 37 adet suçlama yöneltildi: Nükleer sırları malikanesindeki duşta saklamış

Trump'a 37 adet suçlama yöneltildi: Nükleer sırları malikanesindeki duşta saklamış
Yayınlanma:
A+ A-
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'da bulunan malikanesinden çıkan "gizli belgeler" soruşturması kapsamındaki dava dosyası kamuya açıklandı. Trump, gelecek hafta salı günü federal mahkemeye ifade vermeye çağrıldı.

Artı Gerçek - Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında, görevinin bitmesinin ardından bazı gizli belgeleri elinde bulundurduğuna yönelik iddialarla ilgili iddianame hazırlandı. Florida Bölge Mahkemesi'nin eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik "gizli belgeler" ile ilgili kamuya açıklanan 49 sayfalık dava dosyasında, Trump'a karşı aralarında "ulusal savunma bilgilerinin kasıtlı olarak saklanması" dahil 37 suçlama yöneltildi. Soruşturma, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Trump'ın Florida'daki evinde bulunarak el konulan yaklaşık 100 gizli belgeyle ilgili.

Trump'a yönelik iddianamede, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) bir askeri operasyonla ilgili gizli haritayı da içeren "saldırı planını" ve ABD ile yabancı ülkelerin savunma ve silah kabiliyetlerine ilişkin ayrıntılar içeren belgeleri paylaşmak gibi maddeler yer alıyor.

Trump'a yöneltilen suçlamalar arasında adaletin tecelli etmesini engellemek, gizli belgeleri saklamak, ulusal güvenliğe dair belgelere el koymak, bir federal soruşturmadan belge gizlemek, yanlış beyan vermek gibi maddeler var. Trump, salı günü federal mahkemeye ifade vermeye çağrılırken iddianamede, Trump'ın yardımcısı Walt Nauta'ya da yanlış beyan vermek ve komplo kurmak gibi farklı suçlamalar yöneltildi.

2023-06-09t201758z-1562955045-rc2uf1a1ytaf-rtrmadp-3-usa-trump-documents.jpg

TRUMP GİZLİ BELGELERİ EVİNİN FARKLI NOKTALARINDA SAKLADI

Ayrıca dosyada, Trump'ın evinde ele geçirilen belgeler arasında, ABD'nin "hassas savunma ve nükleer bilgilerinin" bulunduğuna işaret edilerek, yabancı bir devletin nükleer kapasitesine ilişkin detayların yer aldığı bir dosya da olduğu belirtildi. Dava dosyasında ifadelerine yer verilen bir avukat ise Trump'ın bazı dosyaları FBI'dan kaçırmayı önerdiğini belirtirken, Trump'ın gizli belgeleri banyo, duş, balo salonu, depo, ofis ve yatak odası gibi evin farklı noktalarında sakladığı kaydedildi.

HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDIĞINI DUYURMUŞTU

Trump, dün akşam kendi sosyal medya sitesi TruthSocial'da yaptığı paylaşımda, "gizli belgeler" ile ilgili hakkında iddianame hazırlandığını duyurmuştu. Gelecek hafta salı günü yerel saatle 15.00'te Miami'deki federal adliyeye çağrıldığını belirten Trump, "Ülkemizin tarihindeki herhangi bir görevdeki başkandan çok daha fazla oy alan ve şu anda 2024 başkanlık seçimleri için yapılan anketlerde hem Demokrat hem de diğer tüm adaylardan açık ara önde olan eski bir ABD Başkanının başına böyle bir şeyin gelebileceğini asla düşünmemiştim. Ben masum bir adamım" ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP'IN MALİKANESİNDEN ÇIKAN GİZLİ BELGELER

Trump'ın Florida'daki evi, 8 Ağustos 2022 sabahında "gizli belgeler" soruşturması için FBI ajanları tarafından basılarak aranmıştı. Baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları "siyasi" olarak niteleyen Trump, özellikle Mar-a-Lago'dan alınan belgelerin "bağımsız bir hakem veya özel bir hakim" tarafından incelenmesi talebinde bulunmuştu. Trump hakkında yürütülen "gizli belgeler" ve "6 Ocak Kongre baskını" soruşturmalarına, özel yetkili uzman olarak atanan eski başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor. Donald Trump, 4 Nisan'da, 2016 başkanlık seçimleri sırasında cinsel birliktelik yaşadığı porno film oyuncusu Stormy Daniels'a "sus payı" ödediği yönünde kendine yöneltilen cezai suçlamalar kapsamında Manhattan Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkmıştı. Trump, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

İKİNCİ KEZ RESMİ BELGELERİ KULLANMA BİÇİMİYLE SUÇLANIYOR

Trump, resmi belgeleri kullanma biçimiyle ilgili ikinci kez suçlanıyor. ABD'de Başkan dahil yetkililerin, gizli belgeleri onaylanmamış, güvenli olmayan yerlerde tutması yasaya aykırı. ABD Başkanları ilgili yasa gereği, görev süreleri boyunca yazdıkları tüm mektupları, görevleriyle ilgili resmi belgeleri ve elektronik posta yazışmalarını Ulusal Arşiv Dairesi'ne göndermek zorunda. Trump'ın konutunda yaklaşık 11 bin belge bulunmuş, bunlardan 100 kadarının gizli nitelikte olduğu kaydedilmişti. Trump'ın yasa dışı şekilde başkanlık döneminden kalma birçok belgeyi de yırttığı iddia edilmişti. Ulusal Arşiv Dairesi daha önce, yırtılan bazı belgelerin yapıştırıldığını açıklamıştı. (AA, BBC TÜRKÇE)

Öne Çıkanlar