Trump'tan tartışma yaratacak ima: Boru hatlarındaki sızıntının arkasında Biden yönetimi var

Trump'tan tartışma yaratacak ima: Boru hatlarındaki sızıntının arkasında Biden yönetimi var
Son günlerde Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntılar konusunda süren tartışmaya eski ABD Başkanı Donald Trump da dahil oldu.

Önceki ABD Başkanı Donald Trump Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akımı 1 ve 2 boru hatlarında yaşanan sızıntının arkasında Biden yönetiminin olduğunu iddia etti.

Son günlerde Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz taşıyan boru hatlarında yaşanan sızıntıların yarattığı tartışma hâlâ devam ederken, Donald Trump konuya yeni bir boyut kazandıracak açıklamalarda bulundu.

Trump, "Truth Social" isimli kendisine ait sosyal medya platformundan yayınladığı video ile sızıntıların arkasında Biden yönetiminin bulunduğunu ima etti. Henüz Ukrayna işgali başlamadan önce çekildiği bildirilen 7 Şubat tarihli videoda, Joe Biden ile Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un birlikte katıldıkları bir basın toplantısında bir gazateci ile Biden arasında geçen diyalog şu şekilde:

Biden: Rusya (Ukrayna'yı) işgal ederse, yani askerler ve tanklar Ukrayna sınırını geçerse Kuzey Akım 2 artık ortada kalmaz, sonunu getiririz.

Gazeteci: Bunu tam olarak nasıl yapacaksınız çünkü boru hattı projesi Almanya'nın kontrolünde.

Biden: (Gülerek) Size söz veriyorum, bunu becereceğiz.

Alman Şansölyesi'nin ABD ile müşterek adımlar atacaklarını da vurguladığı videonun altına eski ABD Başkanı Donald Trump şu yorumda bulundu:

"Vay, ne açıklama. Üçüncü Dünya Savaşı, var mısınız?"

Daha önce yaptığı açıklamalarda başkanlık koltuğunda kendisi otursaydı Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini engelleyebileceğini belirten Trump, bu kez de söz konusu çatışmanın sona erdirilmesi için arabuluculuk yapma teklifinde bulundu.

Öne Çıkanlar