Trump: Yaptırım konusuna bakıyoruz, daha karar vermedik

Trump: Yaptırım konusuna bakıyoruz, daha karar vermedik
Türkiye'nin S-400'leri almasıyla ilgili değerlendirme yapan Trump, 'Türkiye'ye yaptırım getirecek misiniz?' sorusuna yanıt verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasıyla ilgili, "Yaptırım konusuna bakıyoruz ve henüz bir karar vermedik" dedi.

Trump'ın konuşmasıyla ilgili geçilen ilk haberde "Yaptırım düşünmüyorum" dediği belirtilmişti.

Oval Ofis'te Türkiye'nin S-400'leri almasıyla ilgili basına konuşan Trump'ın, "Türkiye'ye yaptırım getirecek misiniz?" sorusuna, "Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz" yanıtını verdiği söylenmişti.

Ancak NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay, Trump'ın sözlerinin çok kısık sesle konuştuğu için yanlış anlaşıldığını söyledi. 

Sosyal medya hesabından yanlış anlaşılmanın nasıl yaşandığının ayrıntılarını yazan Günay şunları söyledi:

"Trump, "yaptırım düşünmüyoruz" demedi. Trump tam olarak şunu söyledi: "Yaptırım konusuna bakıyoruz ve henüz bir karar vermedik"

"Trump iki farklı yerde yaptırım konusuna ilişkin konuştu; Birincisinde "şuan yaptırım konusuna bakmıyoruz" dedi. İkincisinde ise; "Yaptırım konusuna bakıyoruz ve henüz bir karar vermedik" Yani; "Yaptırım uygulamayacağız" cümlesi ağzından çıkmadı.

"YASAL SÜREÇ ŞÖYLE 1- Yasal olarak Trump’ın "Türkiye’ye yaptırım uygulamıyorum" demesi imkansızdır. 2- Çünkü ABD Kongre’sinden geçen ve bizzat Trump’ın da imzaladığı yasalar var. 3- Trump’ın yapma hakkı olan tek şey Kongre’yi ikna edip yaptırımları 180 gün ertelemek."

ÖNCEKİ GÜN FARKLI KONUŞMUŞTU

Trump önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye'ye artık F-35 savaş uaçakları satmayacaklarını söylemişti. 

Türkiye'nin S-400'leri almasına ilişkin Beyaz Saraydan dün yapılan açıklamada, S-400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı belirtilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir" değerlendirmesi yapılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da Türkiye'nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını bildirerek, "Bununla beraber ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir" açıklamasını yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar