Trump’un Çin politikasında yumuşama

Trump’un Çin politikasında yumuşama
ABD ve Çin liderleri yaptıkları telefon görüşmesinde ikili ilişkileri geliştirme kararı aldı. DÜNYA – Tayvan ile yakınlaşması sonrasında Çin’le...

ABD ve Çin liderleri yaptıkları telefon görüşmesinde ikili ilişkileri geliştirme kararı aldı.

DÜNYA – Tayvan ile yakınlaşması sonrasında Çin’le ilişkilerde gerilime yol açan ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump, daha önce mektup gönderdiği Çin lideri Xi Jinping ile bu kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, görüşmenin uzun sürdüğü ve son derece samimi geçtiği, ABD ile Çin arasındaki birçok önemli konunun detaylı olarak ele alındığı belirtildi.

Çin ve ABD’li temsilcilerin birçok konuda müzakereler için bir araya geleceği kaydedilen açıklamada, iki liderin karşılıklı devlet ziyaretinde bulunmaları konusunda da birbirlerini davet ettiği bilgisi verildi.

Beyaz Saray açıklamasında, bundan sonraki görüşmelerin çok başarılı sonuçlar vermesinin beklendiği de ifade edildi.

TEK ÇİN POLİTİKASI SÜRECEK

Çin devlet televizyonu CCTV ise ‘’Trump, Tek Çin politikasına bağlılığı sürdüreceğini iletti’ haberini geçti.

Trump, seçim sonrasında Tek Çin politikasını sorgulamış, Pekin yönetimi ise diplomatik ilişkilerin temelinin söz konusu politikanın şartsız kabulüne bağlı olduğunu ilan etmişti.

Donald Trump, seçim kampanyasının ilk safhalarından itibaren Çin'e karşı sert söylemlerde bulunmuştu. Çin'i sık sık ABD'den istihdam çalmakla suçlayan Trump, seçildiği takdirde Çin menşeli ürünlere gümrük duvarı çekeceğini ifade etmişti.

Beyaz Saray'a geçene kadar Pekin'i hedef almaya devam eden Trump'ın sert söylemlerini eyleme geçirip geçirmeyeceği merakla bekleniyordu.

Öne Çıkanlar