Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yardım teklifini kabul etti

Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yardım teklifini kabul etti
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye, Maraş depremlerinin yaralarını sarmaya çalışırken komşu Yunanistan medyasında dayanışma mesajlarına yer veriliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise, Türkiye'nin yardım tekliflerini önce geri çevirdiğini ardından kabul ettiğini duyurdu.

Artı Gerçek - Türkiye Maraş depremlerinin yaralarını sarmaya çalışırken, uluslararası yardım çağrısına ilk karşılık veren ülkelerden biri olan komşu Yunanistan medyasından dayanışma mesajları gelmeye devam ediyor. Yunanistan'da yayımlanan Kathemirini gazetesi dün 'Hepimiz Türküz' başlığıyla bir karikatüre sayfalarında yer verdi. Bugün ise Yunanistan Devlet Televizyonu ERT sabah haberlerini, deprem bölgesinden görüntülerle ve 'Ben seni sevdiğimi dünyalara bildirdim' adlı Karadeniz türküsüyle açtı.

Öte yandan Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Kornelios Korneliou, katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin yardım teklifini geri çevirdiğini açıkladı. Ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Demetris Demetriou, "Arama kurtarma ekibi gönderme tekliflerinin Türkiye tarafından kabul edildiğini" duyurdu.

'HEPİMİZ TÜRKÜZ'

Yunanistan'ın çok satan gazetelerinden Kathimerini dün yayınladığı karikatürde Maraş'ta meydana gelen depremlerle sarsılan Türkiye'ye desteklerini sundu. Karikatürde sprey boyayla 'Hepimiz Türküz' yazan bir adam resmedildi.

hepimiz-turkuz.jpg

'BEN SENİ SEVDİĞİMİ...'

Bu sabah saatlerinde ise Yunan Devlet Televizyonu ERT'de yayınlanan sabah programında deprem bölgesinden gelen görüntüler eşliğinde 'Ben seni sevdiğimi dünyalara bildirdim' adlı Karadeniz türküsü çalındı. Sosyal medyada geniş yankı bulan 'jest' karşısında görüntünün kaydını alan bir Twitter kullanıcısının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

TÜRKİYE, KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN YARDIM TEKLİFİNİ ÖNCE REDDETTİ SONRA KABUL ETTİ

Öte yandan, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Kornelios Korneliou, ülkesinde yayın yapan bir televizyon kanalında katıldığı programda, "AB Sivil Savunma Mekanizması aktive edilir edilmez Türkiye'ye arama kurtarma ekipleri yollayarak çalışmalara katılmaya hazır olduklarını ilettiklerini" söyledi. Türkiye'nin ise kendilerine; "Teşekkür ederiz ama kabul etmiyoruz" yanıtını verdiğini aktaran Korneliou, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığını hatırlatarak, "Görünüşe göre doğal afet ve insani trajedi durumlarında dahi politik tutumlar baskın geliyor" ifadelerini kullandı.

Ardından, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Demetris Demetriou Twitter hesabından yaptığı paylaşımla konuya ilişkin gelişmeleri paylaştı. Demetriou, "Avrupa Birliği, Kıbrıs hükümetine, arama kurtarma ekibi gönderme taleplerinin Türkiye tarafından kabul edildiğini bildirdi" dedi.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ KEZ 'AB SİVİL SAVUNMA MEKANİZMASI'NI AKTİVE ETMİŞTİ

AB Sivil Savunma Mekanizması'nda 27 AB ülkesi dışında İzlanda, Norveç, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Türkiye yer alıyor. Mekanizma yangın, sel, deprem gibi doğal afetlere hazırlık ve bunlara müdahale edilmesi gibi amaçlar için kullanılıyor.

Katılımcı ülkelerin dışında herhangi bir felaketle karşı karşıya kalan her ülke mekanizmayı harekete geçirebiliyor. 20 yıl önce kurulan mekanizmaya 2016'da katılan Türkiye, birçok kez çeşitli ülkelerin mekanizma dahilindeki yardım taleplerine karşılık verdi.

Daha önce 5 kez yardım talebine yanıt veren Türkiye, Maraş merkezi depremlerin ardından yapılan uluslararası yardım çağrısıyla üçüncü kez mekanizmayı harekete geçirmiş oldu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar