Avrupa'dan yardım gönderen ülke sayısı 21'e yükseldi

Avrupa'dan yardım gönderen ülke sayısı 21'e yükseldi
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş'ta dün meydana gelen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları güçlükle devam ediyor. Hükümetin uluslararası yardım çağrısının ardından pek çok ülke yardıma koştu. Avrupa'dan yardım gönderen ülkelerin sayısının da 21'e yükseldiği açıklandı.

Artı Gerçek - Türkiye Maraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaralarını sarmaya çalışıyor. Yapılan uluslararası yardım çağrısına onlarca ülke olumlu karşılık verirken, Avrupa Birliği (AB) koordinasyonunda Avrupa'dan Türkiye'ye arama kurtarma ve sağlık ekipleri gönderen ülke sayısı da 21'e yükseldi. Yapılan açıklamada, toplam 1200 arama kurtarma görevlisinin Türkiye'ye gönderildiği veya gönderileceği belirtildi. Bu ekiplere 79 arama kurtarma köpeği de eşlik edecek.

AB Komisyonu'nun kriz yönetimi, sivil koruma ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Twitter hesabından daha önce yaptığı açıklamada, AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında 19 ülkeden 27 arama kurtarma ve sağlık ekibi gönderildiğini duyurmuştu.

Bu ülkelerin Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Estonya, İspanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Karadağ ve Arnavutluk olduğunu ifade eden Lanercic, toplam 1150 kişi ve 70 köpeğin yola çıktığını söylemişti.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ KEZ 'AB SİVİL KORUMA MEKANİZMASI'NI AKTİVE ETTİ

AB Sivil Koruma Mekanizması'nda 27 AB ülkesi dışında İzlanda, Norveç, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Türkiye yer alıyor. Mekanizma yangın, sel, deprem gibi doğal afetlere hazırlık ve bunlara müdahale edilmesi gibi amaçlar için kullanılıyor.

Katılımcı ülkelerin dışında herhangi bir felaketle karşı karşıya kalan her ülke mekanizmayı harekete geçirebiliyor. 20 yıl önce kurulan mekanizmaya 2016'da katılan Türkiye, birçok kez çeşitli ülkelerin mekanizma dahilindeki yardım taleplerine karşılık verdi.

Daha önce 5 kez yardım talebine yanıt veren Türkiye, Maraş merkezi depremlerin ardından yapılan uluslararası yardım çağrısıyla üçüncü kez mekanizmayı harekete geçirmiş oldu. (AA)

Öne Çıkanlar