Uluslararası yardımlar Türkiye'ye ulaşmaya başladı

Uluslararası yardımlar Türkiye'ye ulaşmaya başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki Maraş depremleri nedeniyle uluslararası yardım çağrısı yapmasının ardından çok sayıda ülkeden yardım ekipleri Türkiye'ye ulaşmaya başladı. 65 ülkeden toplam 2 bin 660 yardım personeli çalışmalara katılacak.

Artı Gerçek - Maraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Maraş Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları ikinci gününe girdi. Son resmi verilere göre, can kaybı 3 bin 381'e yaralı sayısı ise 20 bin 426'ya yükseldi. Depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmaları sürerken, henüz ulaşılamayan bölgeler bulunduğu yönünde bilgiler geliyor. Öte yandan uluslararası yardımlar da deprem bölgesine doğru yola çıkmış durumda. Şimdiye kadar yardım gönderen ülkeler şu şekilde:

JAPONYA ULUSLARARASI ACİL KURTARMA EKİBİ İSTANBUL'A GELDİ

Haneda Havalimanı’ndan kalkan ve Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi'nin üç üyesinden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini taşıyan uçak, İstanbul Havalimanı'na indi. İstanbul Havalimanı'ndan aktarma yapan ekip, Adana'ya hareket etti. Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi, Adana'ya ulaştıktan sonra deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına destek verecek.

Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İnsani perspektif ve Türkiye ile dostane ilişkiler dikkate alınarak Japonya, acil insani yardım sağlama kararı aldı" denildi.

MEKSİKA, TÜRKİYE'YE 145 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNDERDİ

Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un talimatıyla Türkiye'ye 145 kişilik arama ve kurtarma ekibi gönderdi. Meksika Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Genel Müdürü Bernardo Aguilar Calvo, havaalanındaki açıklamasında, "Türkiye'deki kardeşlerimize yardım etmek amacıyla Savunma Bakanlığı'na bağlı 93 personel, Deniz Kuvvetleri'nden 37, Kızılhaç personelinden ise 15 kişiyle Meksika Hava Kuvvetlerine ait bir uçağa binmek üzereyiz. Amaç, mümkün olan en yüksek sayıda insanı canlı olarak kurtarmaya çalışmaktır. Kısa zamanda Türkiye'ye varmayı umuyoruz" dedi.

ABD, TÜRKİYE'DEKİ DEPREMLER İÇİN İKİ AYRI ARAMA KURTARMA EKİBİNİ HAZIRLADI

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Yöneticisi Samantha Power, Türkiye'de meydana gelen depremlerde enkaz altında kalanlara yardım etmek üzere iki ayrı itfaiye birimine ait personeli, Afet Yardım Müdahale Ekibi (DART) olarak görevlendirdiklerini açıkladı.

Power, DART ekibinin hala enkaz altında mahsur kalanları kurtarmaya çalışırken ABD'nin Türkiye-Suriye sınırının her iki tarafına acil, hayat kurtarıcı insani yardım sağlamayı taahhüt ettiğini vurguladı.

Öte yandan, Virginia USAR, Twitter'da, 79 üye ve altı köpekten oluşan birliğin Türkiye'ye uçmak üzere hazır beklediği bilgisini paylaştı. USAR ekibi, Türkiye’nin İncirlik Hava Üssü'ne uçmak üzere Maryland'deki Dover Askeri Üssü'nden havalanacak.

EL SALVADOR DA YARDIM GÖNDERİYOR

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi göndereceğini duyurdu.

Twitter hesabından Türkçe paylaşımda bulunan Bukele, "El Salvador, önümüzdeki birkaç saat içinde Türkiye'ye, arama ve kurtarma, sivil koruma ekipleri, itfaiyeciler ve kurtarma köpekleriyle birlikte 100'ü aşkın personelden oluşan bir yardım uçağı gönderecek. Yıkıcı iki depremden zarar gören Türk halkı için dua etmeye devam ediyoruz" dedi.

FRANSA'NIN GÖNDERDİĞİ İKİ EKİP YOLA ÇIKTI

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Fransa İçişleri Bakanlığına bağlı 136 kişilik iki enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin Türkiye'ye doğru yola çıktığını belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yardım ekibiyle birlikte 10 arama kurtarma köpeğinin de gönderildiği ifade edildi.

MALTA'DAN ARAMA KURTARMA EKİBİ TÜRKİYE'YE HAREKET ETTİ, MÂLİ YARDIM DA YOLDA

Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Ian Borg, İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanlığı'na bağlı arama kurtarma ekibini Malta Havaalanı'ndan uğurlamasını Twitter hesabından paylaştı.

Borg, "Malta İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanlığı'nın Türkiye'ye arama ekibi gönderme konusundaki hızlı kararının ardından, şimdi afete müdahale çabalarına yardımcı olmak için Türk Kızılay aracılığıyla mali destek sağlanması talimatı verdim" dedi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 32 kişilik ekipte bir de arama kurtarma köpeği bulunuyor. Malta'dan yola çıkan ekip beraberinde 5.5 tonluk insani yardım malzemesi de getiriyor.

İTALYA'DAN DA YARDIM EKİBİ YOLA ÇIKTI

İtalya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada 50'den fazla kişiden oluşan itfaiye personeliyle 10 kişilik sağlık ekibinin, arama kurtarma uzmanı köpeklerle beraber İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 tipi nakliye uçağı ile Pisa'dan Türkiye'deki deprem bölgesine hareket ettiği belirtildi.

Öte yandan, Almanya, Yunanistan, Güney Kore, Romanya ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkenin yardım malzemesi ve arama kurtarma ekiplerini Türkiye'deki deprem bölgesine yönlendirdiği belirtilmişti. (AA)

Öne Çıkanlar