Çin, Türkiye'ye 6 milyon dolar acil deprem yardımı gönderecek

Çin, Türkiye'ye 6 milyon dolar acil deprem yardımı gönderecek
Yayınlanma:
A+ A-
Çin, Türkiye'ye altı milyon dolarlık acil deprem yardımı yapacağını açıkladı. Çin Kızılhaçı ayrıca hem Türkiye hem de Suriye'ye 200 bin dolarlık acil yardım gönderileceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Çin, 6 Şubat'ta Maraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin büyük can ve mal kaybına yol açtığı Türkiye'ye 6 milyon dolarlık acil deprem yardımı yapacağını duyurdu.

Devlet televizyonu CCTV'den yapılan açıklamaya göre Çin hükümeti ilk aşamada Türkiye'nin kurtarma çalışmalarında kullanması için acil yardım kapsamında 40 milyon yuan (6 milyon dolar -113 milyon Türk Lirası) gönderecek. Çin Kızılhaçı da yaptığı açıklamada hem Türkiye gem de Suriye'ye 200 bin dolarlık acil yardım yapacağını duyurdu.

Daha önce Çin Devlet Konseyi'nin dış yardım dairesinden de yapılan açıklamada, Çin'in depremin vurduğu Türkiye ve Suriye'ye insani acil yardım sağlamaya hazır olduğu açıklanmıştı. Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı'ndan bir sözcü, Çin'in can ve mal kaybından dolayı taziyelerini ve endişelerini dile getirdiğini ve hem Türkiye hem de Suriye ile iletişim halinde olduğunu söylemişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin'deki basın toplantısında, depremle ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, "Ölenler için başsağlığı, yaslı ailelerine sabır diliyoruz. Umarız evlerini en kısa sürede yeniden inşa ederler” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada deprem felaketi nedeniyle Türkiye'de3 dördüncü seviye alarm verildiğini duyurmuştu. Dördüncü seviye alarm, her türlü uluslararası yardımın kabulü anlamına geliyor.

TAYVAN 40 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİNİ TÜRKİYE'YE GÖNDERDİ

Tayvan da Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 40 kişilik arama kurtarma ekibini Türkiye'ye gönderdiğini duyurdu. Tayvan ajansı CNA'nın haberine göre, Ulusal Yangın Ajansı (NFA), 40 arama kurtarma personelinin üç özel eğitimli köpek ve beş ton araç ve donanımla, yerel saatle 22.25'te (TSİ 17.25) Türk Hava Yolları'na ait uçakla Türkiye'ye hareket ettiğini bildirdi. Tayvan hükümeti ayrıca Türkiye'ye afet çalışmaları için 200 bin dolar destek sağlayacağını duyurdu. Tayvanlı arama kurtarma ekiplerinin en son 2011'de Japonya'da Tohoku depreminde afet kurtarma çalışmalarına destek verdiği de belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar