CANLI BLOG | Can kaybı 5 bin 894'e yükseldi, Maraş'ta 5.2'lik bir deprem daha meydana geldi

CANLI BLOG | Can kaybı 5 bin 894'e yükseldi, Maraş'ta 5.2'lik bir deprem daha meydana geldi
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları ikinci gününe girdi. Son resmi verilere göre, can kaybı 5 bin 894'e yükseldi.

Artı Gerçek - Türkiye'nin Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok ili etkileyen Maraş merkezli iki büyük depremi ardından, bölgedeki arama kurtarma çalışmaları zorlu hava koşullarında devam ediyor. Başta Hatay olmak üzere, birçok noktadan yardımların yetersiz kaldığı yönünde haberler geliyor.

Sarsıntı Maraş'ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da da hissedildi. Suriye'deki can kaybı da artıyor.

Gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktarıyoruz:

02.48 Alman Federal Teknik Yardım Kurumuna (THW) bağlı bir Arama ve Kurtarma Ekibi (SEEBA) 50 acil durum personeli, özel eğitimli köpekler ve kapsamlı yardım malzemeleriyle birlikte Köln/Bonn Havalimanı'ndan özel uçakla Adana'ya hareket etti.

02.46 Hatay'ın merkezinde bulunan Uğur Mumcu Caddesinde yıkılan bir apartmanın enkazından bir kadın 46 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

01.28 Hatay'ın Samandağ ilçesinde depremde yıkılan apartmanların enkazından 6'sı çocuk 11 kişi kurtarıldı. 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Düzce'den bölgeye giden Ulusal Keşif Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği (UKSAR) ile AFAD Gönüllüleri Derneği (AFGD) ekipleri, afetin ikinci gününde Samandağ ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde çalışmalarını sürdürdü. Ekiplerin gün boyu devam eden çalışmalarında 6'sı çocuk 11 kişi enkazdan sağ çıkarıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen depremzedeler, sağlık ekiplerine teslim edildi.

01.23 Irak'ın Süleymaniye kentinde Türkiye'deki depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı.

00.44 Malatya'da yıkılan bir binanın enkazından yaklaşık 44 saat sonra 1 yaralı kurtarıldı.

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Yeşilyurt ilçesinde, yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bostanbaşı Mahallesi'nde yıkılan 8 katlı Özpolatlar Apartmanı enkazından Ülkü Doğan, yaklaşık 44 saat sonra kurtarma ekiplerince çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

00.39 Deprem bölgelerini kapsayan OHAL kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar, TBMM onayına sunulacak.

00:38 Adıyaman'da görev yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı (SSTB) arama kurtarma ekipleri, bir binanın enkazından anne ile iki çocuğunu kurtardı.

00:10 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, can kaybının 5 bin 894'e yükseldiğini açıkladı. Yaralı sayısıysa 34 bin 810'a yükseldiğini söyledi. Oktay, yıkılan bina sayısının ise 5 bin 775 olduğunu belirtti.

00.05 Adıyaman'da 65 yaşındaki depremzede enkazdan sağ çıkarıldı. Esenler Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi (ESKAT), Adıyaman'da göçük altında kalan 65 yaşındaki kişiyi, enkazdan sağ olarak çıkardı.

00.04 Alman telekom şirketi Deutsche Telekom, Maraş merkezli depremler nedeniyle Almanya'dan Türkiye ve Suriye'ye yapılan aramaları ve mesajları 15 Şubat'a kadar ücretlendirmeyeceğini duyurdu. Türkiye ve Suriye'deki müşterileri için veri dolaşımlarının da 15 Şubat'a kadar ücretsiz olacağı belirtilen açıklamada, şirketin "Aktion Deutschland Hilft"e (Almanya Yardım Ediyor) 1 milyon Euro bağışta bulunacağı belirtildi.

23.36 | Maraş merkezli depremlerde yaralanan 51 kişiyi taşıyan askeri uçak, Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. TSK'ye ait askeri uçakla Maraş'tan İstanbul'a getirilen yaralılar, sağlık ekiplerince sedyelerle ambulanslara alındı. Yaralıların başta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olmak üzere kentteki çeşitli hastanelere sevk edileceği öğrenildi. İstanbul'a getirilen 51 kişi ile kentteki hastanelerde tedavi altına alınan yaralı sayısı 114 oldu.

23.15 | Hatay'ın Antakya ilçesinde, Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan bir binanın enkazından 40 saat sonra 28 yaşındaki kadın sağ kurtarıldı. AFAD koordinasyonunda Çekmeköy Belediyesi Arama Kurtarma ekipleri enkazda mahsur kalan 28 yaşındaki Ebru Çelikkol'a ulaştı. Enkazdan çıkarılan Çelikkol tedavi için hastaneye kaldırıldı.

21.50 Antep'te ikiz bebekler, 40 saatin ardından enkazdan sağ olarak kurtarıldı.

21.43 ERDOĞAN YARIN DEPREM BÖLGESİNE GİDECEK

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybeden AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş'ın ailesini arayarak taziyede bulundu. Erdoğan görüşme sırasında deprem bölgesini ziyaret edeceğini söyledi. Erdoğan, görüşmede "İnşallah bende bölgeyi dolaşacağım. Adıyaman'a da uğrayacağım. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Yarın sabah bölgeyi ziyarete başlayacağım" ifadelerini kullandı.

21.42 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ardından yaptığı açıklamada, TSK personelinin deprem çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Akar şunları dile getirdi:

"Uçak seferlerimiz devam ediyor. Kullandığımız helikopterler ve TİHA'lar dahil 75 hava aracı var. Malatya Havaalanı'nın açılması işimizi kolaylaştırdı. Bölgede toplam 7 bin 500 civarında Mehmetçik çalışmalarını sürdürmekte. Yarından itibaren 1500 personel daha katılacak. Batıran komanda taburlarımızı, toplam 9 tabur, bölgeye sevk ediyoruz. Kıbrıs'ta bulunan 4 taburumuzu da bugün ve yarın yapılan çalışmalarla bölgeye gelecek.

Hatay'da Mehmetçik 1600 mevcuduyla çalışmalarını sürdürmektedir. Doğal afet kurtarma timlerimiz var. Toplam 25 seyyar mutfağımızı deprem bölgesindeki il ve ilçelere dağıtmış bulunuyoruz. Ayrıca 14 seyyar tuvalet banyo da yine burada kullanılacaktır. Elimizde bulunan jenaratörleri de bölgeye sevk ettik."

21.30 Sağlık Bakanı Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 5 bin 434 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 bin 777 kişinin yaralandığını açıkladı.

Hatay: Bin 647 vefat, 6 bin 200 yaralı

Maraş: Bin 243 vefat, 5 bin yaralı

Antep: 504 vefat, 4 bin 809 yaralı

Urfa: 127 vefat, 2 bin 551 yaralı

Diyarbakır: 120 vefat, 854 yaralı

Adana: 167 vefat, 3 bin 993 yaralı

Adıyaman: 896 vefat, 400 yaralı

Malatya: 201 vefat, 4 bin 900 yaral

Osmaniye: 502 vefat, 2 bin 173 yaralı

Kilis: 22 vefat, 518 yaralı

Elazığ: 5 vefat, 379 yaralı

"Bu geceden itibaren Hatay'a ulaşan arama kurtarma ekiplerinin de ilave olmasıyla yarın için ekip sayımızı yaklaşık iki katına yükseltmiş olacağız."

20.00 HATAY'DA 17 YAŞINDAKİ GENÇ 38 SAAT SONRA ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILDI

Hatay'ın Antakya ilçesinde yıkılan Fuat Koku Sitesi'nin enkazında kalan 17 yaşındaki Eylül Canpolat (17), depremden 38 saat sonra Eskişehir'den giden Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK) tarafından kurtarıldı.

Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi olay yerinde yapılan Eylül Canpolat, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Eylül'ün durumunun iyi olduğu belirtildi. Ekiplerin enkazda arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

19.54 Milli Savunma Bakanlığı, İskenderun Limanı'ndaki yangının Kara Kuvvetlerine ait helikopterler ve Hava Kuvvetlerine ait uçak ile havadan müdahale edildiğini bildirdi.

19.50 Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak Maraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

19:49 AFAD, Maraş merkezli depremlerde 4 bin 544 kişinin hayatını kaybettiğini, 26 bin 721 kişinin yaralandığını, yıkılan bina sayısının 5 bin 775 olduğunu bildirdi.

19.40 Adalet Bakanı Bozdağ: Depremle ilgili yalan, iftira ve çarpıtmaları yapanlar ve yayanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıkları adli süreçleri işletmektedir.

19.20 BAKAN MUŞ: KİLİS’TE ENKAZ ALTINDA KİMSE KALMADI, ÇALIŞMALAR SONA ERDİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kilis'te arama faaliyetlerinin sona erdiğini ve enkaz altında kimsenin kalmadığını açıkladı.

Bakan Muş, Kilis Valiliği’nde yaptığı açıklamada, "Kilis'te toplam 466 yaralımız var. Bunların şu an itibarıyla 30'u serviste, 14'ü yoğun bakımda. Geri kalan vatandaşlarımız taburcu edilmiş durumda. 22 vefat var Kilis'imizde. Buradaki 10 vatandaşımız Kilis'te ikamet eden, 12 vatandaşımız da diğer illerden buraya gelen ve vefat eden vatandaşlarımız. Şu an itibarıyla Valiliğimiz koordinasyonunda hasar tespit çalışmaları yürütülmekte. An itibarıyla yapılan tespitlerde 138 binanın ağır hasarlı olduğu, 119 binanın yıkık durumda olduğu ilgili birimlerce tespit edilmiş durumdadır” dedi.

Muş, sözlerinin devamında, “Şu an itibarıyla Kilis ilinde arama faaliyetleri sona ermiştir. Enkaz altında hiçbir vatandaşımız kalmamıştır. Vefat eden vatandaşlarımız toprağa verilmiştir. Geri kalan vatandaşlarımızın sağlığına, sıhhatine kavuşması için sağlık ekipleri çalışmalarını sürdürmektedirler. Dolayısıyla Kilis normale doğru yavaş yavaş inşallah dönecektir" ifadelerini kullandı.

19.10 MARAŞ’TA 5.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Maraş'ta 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin derinliği ise 11.48 km olarak kaydedildi.

18.45 AFAD, deprem bölgesinde 3 bin 703 can kaybı, 22 bin 286 yaralı olduğunu açıkladı.

18:40 ABD’nin, merkez üstü Maraş olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere gönderdiği 161 kişilik arama kurtarma ekibi yola çıktı.

aa-20230207-30208332-30208329-abdnin-turkiyeye-gonderdigi-arama-kurtarma-ekibi-yola-cikti.jpg

18.15 Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Keleş: Deprem bölgesi dönüş seferleri ücretsiz olarak vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır.

18.15 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi: İskenderun Limanı’ndaki yangına T70 yangın söndürme helikopterimizin müdahalesi devam ediyor.

15.58 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Gül ile telefonda görüştü. Görüşmede Kahramanmaraş'taki depremler sonrası bölgedeki durum ve arama-kurtarma çalışmaları ele alındı.

15.42 TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı Şentop'un imzasıyla AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grupları, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili ortak bildiri yayımladı.

TBMM'nin yayımladığı bildiride, "TBMM Başkanlığı ve Meclis'te grubu bulunan beş siyasi partinin temsilcileri olarak vatandaşlarımızın yanında ve hizmetindeyiz" denildi.

15.35 Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu adına açıklama yapan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan: Diyarbakır'da 101 ölüm 813 yaralı var, 130 civarı yaralı hastanede yatarak tedavi görüyor.

15.28 Depreme Adıyaman'da yakalanan ve enkaz altında kalan AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş öldü.


14.54 Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 549'a yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, "İlave vali ve kaymakamlar görevlendirdik. Her ilimizde bir bakanımız yürütülen felaketlere refakat ediyor. Hemen 100 milyar liralık kaynağı seferber ettik. Sadece Antalya'da 50 bin yatak hazır.3.549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır. Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz" dedi.

14.31 Deprem bölgesinde 66 savcı görevlendirildi

14.20 Ticaret Bakanlığı himayesinde, depremden zarar gören vatandaşların öncelikli ihtiyaç ürünlerinin satılacağı e-Ticarette Deprem Yardımlaşma Seferberliği (e-Seferberlik) başlatıldı

'BU DEPREM 13,5 MİLYON VATANDAŞIMIZI ETKİLEMİŞ DURUMDA'

13.25 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Maraş merkezli depremlere yönelik koordinasyon çalışmalarına Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi'nden devam edeceği bildirildi.

12.48 AFAD, saat 12.10 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 432 kişinin hayatını kaybettiğini, 21 bin 103 kişinin yaralandığını açıkladı.12.33 Ticaret Bakanlığı: Deprem sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak Bakanlığımızca ülke genelinde denetimler başlatılmıştır. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın.

11.38 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, can kaybının 3 bin 419’a yükseldiğini açıkladı. Yaralı sayısıysa 20 bin 534. Oktay, 4 bin 191 iş makinesinin arama kurtarma ekipleriyle faaliyet halinde olduğunu söyledi.

Fuat Oktay ayrıca, "Hatay, Maraş ve Adıyaman’da 48 saat boyunca görevli araçların, afet ile bölgeye sevkiyat yapan araçların dışındaki diğer her türlü aracın girmesini durdurmuş durumdayız. Saat 11 itibariyle başladı" dedi.


11.17 BOTAŞ, deprem nedeniyle Maraş, Antep ve Hatay'a doğal gaz verilemediğini bildirdi.
BOTAŞ açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:
"Kahramanmaraş-Gaziantep doğal gaz iletim hattında oluşan hasar neticesinde; Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illeri ile Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı ve Kırıkhan ilçelerine doğal gaz verilememektedir.

Ekiplerimiz tarafından gerekli güvenlik tedbirleri alınarak ilgili bölgelerdeki boru hattı hasarlarının ivedilikle onarımı için kaynak ekip ve ekipmanları, çelik boru vb...unsurların hasar noktalarına sevkiyatı gerçekleştirilmektedir. Sahaya intikal işlemleri akabinde, en kısa zamanda güvenlik şartları sağlanması sonrasında şehirlerimize gaz akışının yeniden başlatılması planlanmaktadır."

10.16 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Antep'te açıklama yaptı. Kurum, “Yaşadığımız süreç son bir asırda yaşadığımız en büyük felakettir. Depremin ilk anından itibaren tüm ekiplerimiz harekete geçti. Bu deprem 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumda. Gaziantep’te 581 yıkık bina var, can kaybı 468 oldu. Deprem bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiştir" açıklamasını yaptı.

09:39: AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, saat 09.38 itibarıyla can kaybının 3 bin 381'e yükseldiğini açıkladı. Tatar, yaralı sayısını da 20 bin 426 olarak verdi.

09.00: Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi İstanbul'a geldi.


07.56: AFAD, deprem bölgesinde 13 bin 740 arama kurtarma personeli, 360 araç ve 3 bin 361 iş makinesi görevlendirildiğini açıkladı.


07:51: Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un talimatıyla Türkiye'ye 145 kişilik aramak ve kurtarma ekibi gönderdi.


06.55: Bodrum'da kaymakamlık, belediye, Otelciler Derneği ve STK'lerin destekleriyle oteller depremzedelere açıldı. Antep ve Urfa'da evlerine giremeyen 104 yetişkin ve sekiz çocuk olmak üzere toplamda 112 depremzede gece saatlerinde Şanlıurfa GAP Havalimanından Milas-Bodrum Havalimanına indi. Depremzedelerin bir bölümü yakınlarına giderken, bir bölümü otellere yerleştirildi.


06.43: İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'dan deprem bölgesine şu ana kadar 12 bin 752 personel ve AFAD gönüllüsünün sevk edildiğini duyurdu.


06:14: Bölge, güne yeni sarsıntılarla başladı. Kandilli Rasathanesi, Adıyaman'ın Çataltepe-Gölbaşı mevkinde saat 06:13'te 5.6 büyüklüğünde yeni bir artçı meydana geldiğini açıkladı.


04:30: AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremlerde can kaybının 2 bin 921'e yükseldiğini açıkladı. Sezer, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi'nde basın toplantısında, "Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında da artışlar var. 2 bin 921 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda, 15 bin 834 yaralımız söz konusu" dedi. AFAD Başkanı, 65 ülkeden yardım ve destek talebi olduğunu, söz konusu ülkelerin ekipleri gelince afet bölgesine nakledileceğini belirtti.


4:27: Bölgede artçı depremler sürüyor.

Kandilli Rasathanesi'nin paylaştığı bilgilere göre saat 03.20'den itibaren kaydedilen depremler şöyle:

• 04.32: Göksun - Maraş, 3.9
• 04.18: Göksun - Maraş, 3.1
• 04.08: Doğanşehir- Malatya, 3.1
• 04.00: Nurhak - Maraş, 3.2
• 03.55: Nurhak - Maraş, 3.6
• 03.53: Doğanşehir- Malatya, 3.3
• 03.46: Gölbaşı- Adıyaman, 3.3
• 03.40: Göksun - Maraş, 3.9
• 03.38: Uluköy- Malatya, 3.6
• 03.29: Yeniyurt- Maraş, 3.8
• 03.26: Göksun - Maraş, 3.7
• 03.23: Göksun - Maraş, 4.0
• 03.20: Çevrepınar - Maraş, 3.9

Öne Çıkanlar