'Türkiye Rojava'da demografiyi değiştiriyor'

'Türkiye Rojava'da demografiyi değiştiriyor'
Devrimci Güçler Komutanı Hac Ehmed, TSK'nin Cerablus-Azez-Mare hattını oluşturan Şehba bölgesinde 70 Kürt köyünü boşaltarak köylüleri göçe zorladığını açıkladı. Ehmed, Türkiye'yi suçladı.

DÜNYA - Şehba Bölgesi Devrimci Güçler Genel Komutanı Hac Ehmed, son günlerde TSK'nin ve bölgedeki TSK destekli ÖSO'cu grupların Şehba bölgesinde yaşama geçirmek istediklerini Hawar Haber Ajansı'na (ANHA) değerlendirdi. Türkiye'nin bölgenin demografik yapısını değiştirmek için adım attığını belirten Ehmed, "TSK ve ÖSO Kuzey Suriye halkının birliğini engellemek ve bölgenin nüfus yapısını değiştirmek amacındadır" dedi.

El-Nusra Cephesi ile IŞİD başta olmak üzere bölgedeki cihadçı grupların Türkiye tarafından desteklendiğini hatırlatan Hac Ehmed, Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı Kefer köyü ve Qebasîn kasabalarının kuşatmaya alındığını ve bu köy ve kasabalarda yaşayan sivillerin göç ettirilerek bölgeye öncelikle ÖSO'cu cihadçı grupların aileleri ile kendilerine destek veren Sünni Arapların  yerleştirdiğini söyledi. Hac Ehmed, nüfus yasıyla oynayan Türkiye'nin bir amacının da denetimindeki alanları genişletmek olduğunu belirtti.

TTSK'nin şimdiye kadar Bab'a bağlı 70 Kürt köyünü boşalttığını belirten Hac Ehmed, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Qebasin, Rai, Cerablus ve Ezaz’ın köyleri işgal edildikten sonra farklı gerekçelerle bu kasabaların birçok köyüne TSK destekçileri yerleştirildi. Türk ordusunun Şehba’da, kurtarılmış bölgelere yönelik saldırıları da sürüyor. Türk devleti bu saldırılarla bölgede yaşayan halkları karşı karşıya getirmek, Kürtlerin bölgedeki varlığını ortadan kaldırmak ve kültürel dokuyu değiştirmek istiyor. Ayrıca Kobanê ve Efrin kantonları arasındaki bağlantıyı da tamamen koparma peşinde."

RAİ'DE BİNLERCE EVE EL KONULDU

Raî’deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye TSK desteğiyle bölgeye yerleşen Ehrar El-Şam, El-Muitesem Bilah, Ehrar El-Şerqiye, Sultan Murad, Süleyman Şah ve Feyleq El-Şam grupları, Demokratik Suriye Güçleri'nin bileşeni olan Ceyş El-Siwar grubuyla ilişkisi olduğu gerekçesiyle binlerce sivilin evine el koydu.

Adı geçen gruplardan Ehrar El-Şerqiyê ile Süleyman Şah grubuna bağlı cihadçıların ise Raî’de yaşayan sivillerin evlerini yağmaladığını, kendilerine karşı çıkanları öldürdüğü ya da kaçırdığı da iddia ediliyor

AFRİN'E GÖÇLER SÜRÜYOR

Şehba bölgesinde TSK'ye bağlı cihadçı grupların baskısı arttıkça Afrin'e yönelik göçler de artıyor. Şehba bölgesi ve Suriye’nin diğer bölgelerinden Afrin'e 2 bin 460 göçmen daha giriş yaptı. Ancak göçmenlere destek konusunda uluslararası kurumlar sessizliğini koruyor.

Son 2 gün içerisinde,  çoğu kadın ve çocuk 2 bin 460 göçmen daha Afrin Kantonuna giriş yaptı. Kantona gelen göçmenler, Şehba ve Rubar göçmen kamplarında konuk ediliyor.

Kantona giriş yapan göçmenlerin çoğunluğu Bab, Cerablus, Tabkaa ve Rakka’dan gelen sivillerden oluşuyor.

QSD: SORUŞTURMA BAŞLATTIK

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, ABD uçaklarının hava saldırısında yanlışlıkla öldürülen 17 üyesinin durumuna ilişkin soruşturma başlattığını açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde 2 gün önce, Tabka kenti çevresinde yaşanan çatışmalarda ortaya çıkan bir yanlışlık sebebiyle 17 arkadaşımız şehit düşmüş ve yaralanan arkadaşlarımız olmuştur. QSD Genel Komutanlığı, Uluslararası Koalisyon ile ortak bir çalışma yürüterek, yaşanan olayın sebeplenin netleştirilmesi için soruşturma başlatmıştır. Şehit düşen arkadaşlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz."

YAŞAMINI YİTİRENLER TOPRAĞA VERİLDİ

Pentagon'un yanlışlıkla yaşandı dediği hava saldırısında yaşamını yitiren Demokratik Suriye Güçleri'ne bağlı 17 Siqûr El-Reqqa grubu üyesi, Tel Abyad kasabasındaki Şehit Mehmut Tumê Şehitliği’nde düzenlenen törenle toprağa verildi.

Cenaze törenine Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanları, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkan ve üyeleri,Tel Abyad Demokratik Özerklik Yönetimi Eşbaşkanları ile Siqûr El-Reqqa Komutanı Eymen El-Xanim ile Tel Abyad'daki Kürt ve Arap kanaat önderleri ve çok sayıda insan katıldı.

 

 

Öne Çıkanlar