Türkiye vatandaşı dönercinin Almanya'daki vize davasında karar çıktı

Türkiye vatandaşı dönercinin Almanya'daki vize davasında karar çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da bir döner büfesinde çalışmak için İzmir Başkonsolosluğu'ndan uzun süreli vize alamayan aşçının itirazı Berlin İdare Mahkemesi'nce reddedildi. Mahkeme, "döner büfesinde spesiyalite aşçısı" başvurusunu geçerli bulmadı.

Artı Gerçek- Almanya'da bir mahkeme, bir döner büfesinde aşçı olarak çalışmak için yaptığı vize başvurusu reddedilen bir Türkiye vatandaşının açtığı davada kararını açıkladı. Berlin İdare Mahkemesi, vize verilmemesi kararını yerinde bularak davayı reddetti.

DW Türkçe'nin haberine göre, Türkiye'de aşçılık öğrenimi görmüş olan davacı, Münih kentindeki bir döner büfesinde "spesiyalite aşçısı" olarak çalışmak üzere uzun süreli vize için Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğuna başvurmuştu. Davacı, self-servis restoranda sadece geleneksel Türk yemeklerinin sunulduğunu ve restoranın spesiyalite aşçılarına ihtiyaç duyduğunu kaydetmişti.

VİZENİN REDDEDİLME GEREKÇESİ NE?

Alman Başkonsolosluğu ise büfelerin ve ayak üstü self-servis restoranlarının spesiyalite restoranı olmadığını belirterek vize talebini reddetmişti.

Aşçının başvurusunu inceleyen Berlin İdare Mahkemesi, Konsolosluk'un görüşünü teyit ederek başvuruyu geri çevirdi. Mahkeme, döner büfesinin spesiyalite restoranı olarak değerlendirilemeyeceğine hükmetti. Mahkeme bu noktada, işletmenin, içinde yemek servis edilen ve müşterilerin en azından yemek süresince oturabileceği alanların bulunduğu bir restoran niteliği taşımadığını vurguladı.

Davacının karara karşı temyiz için Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesine başvurma hakkı bulunuyor. Alman Dışişleri Bakanlığı Berlin'de bulunduğu için dünyadaki Alman diplomatik temsilciliklerinin vize kararlarına karşı açılan davalarda Berlin'deki mahkemeler yetkili. (Kaynak)

Öne Çıkanlar