UAD kararını hiçe sayarak Refah'a saldırıları yoğunlaştıran İsrail, gelecek hafta Hamas'la dolaylı müzakerelere geri dönüyor

UAD kararını hiçe sayarak Refah'a saldırıları yoğunlaştıran İsrail, gelecek hafta Hamas'la dolaylı müzakerelere geri dönüyor
Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah'a askeri saldırının derhal durdurulması talimatına rağmen saldırıları daha da yoğunlaştıran İsrail hükümeti, rehine ailelerinin baskısı altında, gelecek hafta Hamas'la dolaylı müzakerelere yeniden başlayacak.

Artı Gerçek - Gazze Savaşı'nın 232. gününde öldürdüğü Filistinli sayısı 36 bine dayanan İsrail, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Refah'a saldırıların durdurulması kararına rağmen en güneydeki, Mısır sınırındaki kente saldırıları yoğunlaştırdı.

MOSSAD-KATAR-CIA GÖRÜŞMESİNDEN ÇIKAN KARAR

İsrail Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad'ın Başkanı David Barnea'nın Katar Başbakanı-Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Sani ve ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ile görüşmesinin ardından İsrail-Hamas dolaylı müzakerelerinin gelecek hafta yeniden başlayacağı duyuruldu.

REFAH'A KARA HAREKATININ ÇAPI DAHA DA GENİŞLEDİ

UAD'nin İsrail'e Refah'a yönelik askeri saldırısını derhal durdurma talimatı vermesine rağmen, Gazze Şeridi'nin en güneyinde rehinelerden bazılarının tutulduğunu söyleyen İsrail ordusu, "burada saklanan Hamas taburlarını ortadan kaldırmak için militanların öldürülmesi, Hamas'ın tünel sisteminin bir kısmının sökülmesi ve silah depolarının bulunması dahil operasyonlar yürüttüğünü" açıkladı.

REFAH YOĞUN BOMBARDIMAN ALTINDA

Refah'taki Filistinliler, İsrail ordusunun kara harekatının çapını daha da genişleterek askeri araçlarla kent merkezinin güneyindeki Yebna Mülteci Kampı'nın El-Abd Cebr bölgesine doğru ilerlediğini söyledi. İsrail savaş uçakları, Refah'ın merkezindeki Şabura Mülteci Kampı'na şiddetli hava saldırıları düzenleyerek, kamptaki çok sayıda ev, yol ve altyapıyı tahrip etti. Refah'ın doğusundaki Şevke beldesinde BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu'na (UNRWA) ait bir okul da havaya uçuruldu.

Reuters'e konuşan bir Filistinli, "İşgal güçleri, Refah'ın sadece karadan işgal ettikleri doğusunu değil, merkezini ve batısını da bombardımana tutuyor. İnsanları tüm kenti terk etmeleri için korkutmak istiyorlar" dedi.

İsrail saldırılarının yerinden ettiği Filistinlilerin sığınmasıyla nüfusu 1.5 milyona çıkan Refah'a 6 Mayıs'ta kara harekatının başlamasından beri İsrail ordusuna göre yaklaşık 1 milyon Filistinli kenti terk etti.

KUZEYDE CEBALİYE YERLE YEKSAN

İsrail kara harekatının bir diğer hedefi olduğundan sivillerin kaçmaya çalıştığı kuzeydeki Cebaliye kenti ve mülteci kampının derinliklerine ilerleyen İsrail tankları onlarca evi, dükkanı ve yolu yok etti. İsrail ordusu, Cebaliye'deki birliklerinin "yakın mesafeli çatışmalar ve hava saldırılarında onlarca teröristi ortadan kaldırdığını" söylerken, Filistinli sağlık ekipleri daha fazla kişinin öldüğüne inandıkları bölgeye ulaşamadı.

ÖLDÜRÜLEN FİLİSTİNLİ SAYISI 35 BİN 903'E YÜKSELDİ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 46 Filistinli daha öldürüldü, 130 Filistinli daha yaralandı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde öldürdüğü Filistinli sayısı 35 bin 903'e, yaraladığı Filistinli sayısı 8 bin 855'e yükseldi. Hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında bulunan, ama İsrail saldırıları nedeniyle ulaşılamayan ölüler bu sayıya dahil değil.

'MISIR-KATAR'IN ÖNCÜLÜĞÜNDE, ABD'NİN AKTİF KATILIMIYLA'

Reuters'e isminin veya uyruğunun açıklanmaması şartıyla konuşan bir kaynak, Mossad Başkanı Barnea, Katar Başbakanı-Dışişleri Bakanı Sani ve CIA Direktörü Burns arasındaki görüşmeden İsrail-Hamas dolaylı görüşmelerinin gelecek hafta yeniden başlaması kararı çıktığını söyledi. Kaynak "Toplantı sonunda, arabulucular Mısır ile Katar'ın öncülüğünde ve ABD'nin aktif katılımıyla yeni önerilere dayalı olarak gelecek hafta müzakerelerin başlatılmasına karar verildi" dedi.

BEŞ İSRAİLLİ KADIN ASKERİN KAÇIRILMASI VİDEOSUNUN ARDINDAN

Hamas'ın 7 Ekim 2023 İsrail saldırısında kaçırdığı İsraillilerden elinde kalan 120'den fazlasının eve dönmesini sağlayacak anlaşmaya varılması için İsrail'de her gün protesto gösterileri düzenleniyor.

22 Mayıs'ta Hamas militanlarının 7 Ekim'de beş İsrailli kadın askeri kaçırmasının videosunu yayımlayan rehine aileleri, Başbakan Benyamin Netanyahu'ya "Uyan ve derhal müzakereye dön" diye seslendi. Hemen ardından toplanan Savaş Kabinesi, Hamas'la müzakerelerin yeni yönergeyle sürdürülmesine onay verdi. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar