UCLA'daki Gazze Kampı'nı basan polis, 132 öğrenciyi gözaltına aldı: Biden kampüs direnişleri hakkında ilk kez açıklama yapacak

UCLA'daki Gazze Kampı'nı basan polis, 132 öğrenciyi gözaltına aldı: Biden kampüs direnişleri hakkında ilk kez açıklama yapacak
Filistin Direnişi'nin kalesine dönüşen ABD kampüslerine yönelik polis baskını furyasında, bugün Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki Gazze Dayanışma Kampı dağıtılarak en az 132 öğrenci gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nin (UCLA) Gazze Dayanışma Kampı'nı "yasadışı" ilan etmesinin ardından eli sopalı, yüzü maskeli Siyonist bir grubun saldırısına uğramasına saatler sonra müdahale eden polis, bugün yerel saatle şafak sökmeden kampı dağıttı.

Sabaha karşı ilkin üniversite yönetimi "Eğer kamptan veya izinsiz çadır veya yapılardan ayrılmazsanız ve orada bulunmaya devam ederseniz, yasayı ihlal etmiş olursunuz. Dolayısıyla kalmayı tercih edenler yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir" bildirimini gönderdi. Bunu, kampüse doluşan yüzlerce miğferli polisin, hoparlörlerden, futbol sahası büyüklüğündeki meydana kurulan kampın boşaltılması için yaptığı anonslar takip etti.

KOL KOLA GİREREK DAYANIŞTILAR

300-500 arası protestocu kampın içinde toplanırken, yaklaşık 2 bin protestocu da destek için barikatların dışında toplandı.

Sonunda polisler ellerinde coplarla barikatlarla çevrili kampa doğru harekete geçerken, bazısı maske ve kask takan öğrenciler kol kola girerek savunma hattı oluşturmaya çalıştı.

KÖR EDİCİ PARLAKLIK, SAĞIR EDİCİ YÜKSEKLİKTE PATLAMALAR

Ancak donanımlı yüzlerce polis, barikatları yıkarak kamp alanına girdi ve çadırları yıktı. CNN'e göre gaz sıkmanın yanısıra plastik mermi kullanan polisin öğrencilere saldırdığı sırada yüksek sesli patlamalar meydana gelmesi dikkat çekti. Elleri ters kelepçelenerek yerlere oturtulan ya da diz çöktürülen öğrenciler, daha sonra otobüslere bindirilerek polis merkezine götürüldü.

BBC'ye konuşan UCLA öğrencisi Taylor Gee, polisin protestoculara "korku salmak" için "patlayıcı ateş çubukları" kullandığı gözlemini aktardı. Polisin elindeki çubukların olağanüstü derecede parlak olduğunu ve gürültü çıkardığını söyleyen Gee, "Bunları vurmak için değil, kampın tüm destekçilerini kampüsün farklı bir yerine itmek için kullanıyorlardı" dedi.

CNN'e konuşan Kaliforniya Otoyol Devriyesi kamuoyunu bilgilendirme sorumlusu Alec Pereyda, İngilizce "flashbang" denilen ses bombası tipi silah kullandıklarını belirtti. Pereyda "Bunlar, kalabalığın dikkatini dağıtmak ve dağılma ve bölgeyi terk etme zamanının geldiğini anlamalarını sağlamak için havaya ateş ediliyor" dedi.

ÜLKE ÇAPINDA ÜNİVERSİTELERDE GÖZALTI DALGASI

Polis baskınlarına rağmen kampüsler durulmazken, bugün Yale, Portland Eyalet, Stony Brook, Wisconsin, Teksas ve Dallas üniversitelerinde onlarca protestocu daha gözaltına alındı.

BİDEN MECBUR KALDI, AÇIKLAMA YAPACAK

Ardından Başkan Joe Biden'ın kampüslerde yaşanan olaylarla ilgili ilk kez bugün Beyaz Saray'da kamuoyuna açıklama yapacağı duyuruldu.

Kasımdaki başkanlık seçimleri öncesi Gazze'de soykırımla suçlanan İsrail'e koşulsuz destekten ödün vermezken Filistin protestolarıyla zorda kalan Biden, daha önce kampüs olaylarıyla ilgili ayaküstü bir değerlendirme yapmıştı. Demokrat Partili Başkan, hem "antisemitik eylemleri" kınamış hem de "bazılarının Filistinlilerin başına gelenleri anlamadığından" söz etmişti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar