Ukrayna Bahmut yakınlarında bir köyü daha geri aldığını duyurdu: Altı savunma bakan yardımcısı ise görevden alındı

Ukrayna Bahmut yakınlarında bir köyü daha geri aldığını duyurdu: Altı savunma bakan yardımcısı ise görevden alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Savunma Bakanlığı, Kiev güçlerinin doğudaki Donetsk'teki Bahmut yakınlarında bir köyü daha Rus güçlerinden geri aldığını duyurdu. Öte yandan Ukrayna hükümeti görevdeki altı savunma bakanı yardımcısını görevden aldı.

Artı Gerçek - Ukrayna, doğu cephesinde daha fazla bölgeyi geri aldığını ve Rus güçlerine karşı askeri karşı saldırısında güneyde ilerlediğini bildirdi. Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maliar, Kiev güçlerinin aylarca süren çatışmalardan sonra Mayıs ayında Rus birlikleri tarafından ele geçirilen, parçalanmış doğu kenti Bahmut çevresinde iki kilometrekarelik bir alanı hafta içinde Rusya'dan geri aldığını söyledi. Maliar, Kiev birliklerinin karşı taarruzun başlamasından bu yana Bahmut yakınlarındaki 51 km karelik alanı geri aldığını söyledi.

Maliar, Kiev güçlerinin ayrıca şehrin güney kanadındaki Andriivka ve Klishchiivka adlı iki köyü de geri aldığını söyledi. Her iki köy de daha yüksekte yer alıyor ve ele geçirilmeleri önemli Bahmut üzerindeki kontrolün yeniden sağlanmasına zemin hazırlayabilir. Maliar, Donetsk bölgesinin daha güneyinde, Ukrayna birliklerinin Avdiivka ve Maryinka kasabalarına yönelik Rusya saldırısını geri püskürtmeye devam ettiğini söyledi.

ALTI SAVUNMA BAKANI YARDIMCISI GÖREVDEN ALINDI

Diğer yandan Ukrayna hükümeti, bu ayın başında yeni bir savunma bakanının atanmasının ardından bugün altı savunma bakan yardımcısını görevden almaya karar verdi. Hükümet görevden almalar için herhangi bir gerekçe göstermedi. Görevden alınanlar arasında Ukrayna'nın cephedeki son kazanımlarını duyuran ve kamuoyuna sık sık verdiği bilgilerle tanına Hanna Maliar da bulunuyor. Altı savunma bakanı yardımcısının yanı sıra Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Konstantin Vaşçenko'nun görevden alındığını aktardı.

Rüstem Umerov iki haftadan kısa bir süre önce Oleksiy Reznikov'un yerine savunma bakanı olarak atanmıştı. Kendisi hakkında hiçbir yolsuzluk iddiası bulunmamasına rağmen Reznikov'un görevde olduğu süre zarfında bakanlık medyanın yolsuzluk iddialarıyla çalkalanmıştı. Umerov göreve başladığında öncelikleri arasında bakanlığı savunma güçlerinin koordinasyonu için ana kurum haline getirmek, bireysel askerlere verilen değeri arttırmak, Ukrayna'nın askeri sanayisini geliştirmek ve yolsuzlukla mücadele etmek olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar