Ukrayna ilk kez yüksek sayı verdi: 10 ile 13 bin arasında asker kaybımız var

Ukrayna ilk kez yüksek sayı verdi: 10 ile 13 bin arasında asker kaybımız var
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin danışmanı Mihaylo Podolyak, Rusya ile savaşta 10 ile 13 bin arasında Ukrayna askerinin öldüğünü iddia etti. Podolyak Rusya ordusundan ölen askerlerin sayısının ise 100 bin olduğunu ileri sürdü.

Artı Gerçek - 24 Şubat'ta Rusya'nın başlattığı askeri harekat ile başlayan Rusya-Ukrayna savaşı Kiev yönetiminden şu ana kadarki en yüksek asker ölümü açıklaması geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı Mihaylo Podolyak, Ukrayna'dan Kanal 24'e yaptığı açıklamada 10 ile 13 bin arasında Ukrayna askerinin savaşta öldüğünü söyledi.

Kiev yönetiminin ölenlerin sayısı konusunda "açık olduğunu" savunan Podolyak "Genelkurmay'ın resmi değerlendirmeleri var, başkomutan [Zelenskiy] tarafından yapılan resmi değerlendirmeler var ve bunlar 10 bin ila 12 bin 500-13 bin ölü arasında değişiyor" dedi. Danışman yaralı Ukrayna askerlerinin sayısının da bundan yüksek olduğunu dile getirdi.

Podolyak haziran ayında güne 100 ile 200 arasında Ukrayna askerinin öldüğünü söylemişti. Podolyak'ın açıklamasını Ukrayna ordusu doğrulamazken ne Rusya ne de Ukrayna ölü ve yaralılar konusunda gerçekçi açıklamalar yapıyor.

Ukrayna ordusu ağustos ayındaki açıklamasında yaklaşık 9 bin Ukrayna askerinin savaşta öldüğünü duyurmuştu.

PODOLYAK 100 BİN RUS ASKERİNİN ÖLDÜĞÜNÜ İLERİ SÜRDÜ

Podolyak röportajında Rusya tarafında ise 24 Şubat'tan bu yana 100 bin askerin öldüğünü, 100 bin ile 150 bin arasında Rus askerin de yaralandığını, kayıp olduğunu ya da savaşa dönemeyecek durumda olduğunu ileri sürdü.

Çarşamba günü Zelenskiy'nin bir diğer danışmanı Oleksiy Arestoviç ise verdiği bir röportajda Rusya'nın asker kaybının Ukrayna'dan yedi kat fazla olduğunu iddia etti.

ABD GENELKURMAY BAŞKANI İKİ TARAFTAN 200 BİN ÖLÜ VE YARALI DEMİŞTİ

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise geçen ay Rusya-Ukrayna savaşında toplamda iki taraftan 200 bin askerin öldüğünü ya da yaralandığını iddia etmişti.

Milley'nin verdiği rakamlar Rusya-Ukrayna savaşına dair Batılı bir yetkiliden gelen en yüksek tahmin olmuştu.

ABD'nin en yüksek rütbeli generali Milley, "100 binden fazla Rus askeri öldü ya da yaralandı. Aynı şey muhtemelen Ukrayna tarafı için de geçerli" demişti. ABD Genelkurmay Başkanı savaşta yaklaşık 40 bin Ukraynalı sivilin de öldüğünü iddia etmişti.

BBC'nin yaptığı bir hesaplamaya göre ise haziran ayı ortası itibarıyla savaşta 3 bin 600 sivil hayatını kaybetti. Ancak BBC bu tahminin çok daha yüksek olabileceğini vurguladı.

BBC Rusça Servisi ise 24 Şubat'tan bu yana en az 9 bin 311 Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Ancak kurum gerçek rakamın 18 bin 600'den fazla olabileceğini de savundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar