Ukrayna'nın doğusundaki referandumlarda Rusya'ya katılma kararı çıktı

Ukrayna'nın doğusundaki referandumlarda Rusya'ya katılma kararı çıktı
Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgede 27 Eylül'de sona eren referandumlarda oyların tamamının sayıldığı, referandum sonucunda Rusya'ya bağlanma kararının çıktığı açıklandı.

Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgede 23 Eylül'de başlayıp 27 Eylül'de sona eren referandumlarda oyların tamamının sayıldığı açıklandı.

Reuters'in haberine göre, Donetsk ve Lugansk'taki fiili Halk Cumhuriyetleri ile Zaporijya ve Herson'daki Rus idari- askeri birimlerin yönetcileri, referandum sonucunda seçmenlerin çoğunun bu bölgelerin Rusya'ya katılma yönünde oy verdiklerini açıkladı.

Rus TASS haber ajansının aktardığına göre Lugansk'daki yetkililer seçmenlerin yüzde 98,4'ünün, Zaporijya'daki yetkililer yüzde 93,1'nin, Herson'daki yetkililer de yüzde 87,05'inin Rusya'ya katılma yönünde oy kullandığını duyurdu.

Donestk'teki Halk Cumhuriyeti'nin lideri Denis Puşilin de bölgelerinde referanduma katılanların yüzde 99,2'sinin Rusya'ya katılma yönünde oy kullandığını söyledi. 

MEDVEDEV: EVİNİZE, RUSYA'YA HOŞGELDİNİZ

Uluslararası basın Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin 4 Ekim'de bu bölgelerin ilhakını resmi olarak duyurmasının ardından da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilgili kararı imzalamasının beklendiğini belirtiyor.

Rusya'nın eski Devlet Başkanı ve şu anki Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, Putin'in müttefiki Dimitri Medvedev de referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Telegram hesabından yaptığı açıklamada "Sonuçlar net. Evinize, Rusya'ya hoşgeldiniz!" diye yazdı.

Sonuçların duyurulmasının ardından Ukrayna'dan referandum sonuçlarının tanınmayacağı yönünde açıklamalar yapıldı.

ZELENSKİY: REFERANDUM TAKLİDİ BİLE DENEMEZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, "Rusya'nın hiçbir suç eyleminin Ukrayna için hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini" belirterek, "işgal altındaki topraklardaki bu saçmalığa referandum taklidi bile denilemeyeceğini" söyledi.

"Birleşmiş Milletler tüzüğünü ve halkların bir arada yaşamasının temel ilkelerini tanıdıklarını" kaydeden Zelenskiy,  "Herson ve Zaporijya bölgelerinde, Donbas'ta ve Harkov bölgesinin şu anda işgal altındaki bölgelerinde ve Kırım'da halkımızı korumak için harekete geçeceğiz." diye konuştu.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ: RUSYA'NIN BİR DİĞER SUÇU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada "Lugansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson tıpkı Kırım gibi Ukrayna'nın egemenliğindeki bölgeler. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü askeri ve diplomatik yollarla sağlama ve işgal altındaki bölgeleri kurtarmayı sürdürme konularındaki her hakkı saklıdır" dendi. 

Bakanlık "Kişilerin silah zoruyla bazı kağıtlar imzalatılması Rusya'nın Ukrayna'ya dönük saldırganlığındaki bir diğer suçtur" ifadelerine yer verdi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar