'Unabomber' olarak bilinen Ted Kaczynski, cezaevinde ölü bulundu

'Unabomber' olarak bilinen Ted Kaczynski, cezaevinde ölü bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
"Unabomber" olarak bilinen 81 yaşındaki matematikçi ​​​​​Ted Kaczynski, gerçekleştirdiği bombalı saldırılar nedeniyle kaldığı ABD'nin North Carolina eyaletindeki cezaevi hücresinde ölü bulundu.

Artı Gerçek - ABD Federal Cezaevleri Bürosu sözcüsü Kristie Breshears, Ted Kaczynski'nin bugün sabah saatlerinde cezaevindeki hücresinde hareketsiz bulunduğunu açıkladı.

Breshears, hastaneye nakledilmesine rağmen Kaczynski'nin kurtarılamadığını söyledi.

ABD'DE EN FAZLA BOMBALI SALDIRI DÜZENLEYEN KİŞİ

1996'da tutuklanana kadar yaklaşık 20 yıl boyunca aranan fakat bir türlü yakalanamayan Kaczynski, ABD'de en fazla bombalı saldırı gerçekleştiren kişi olarak biliniyordu.

Kaczynski, 1978 ile 1995 yılları arasında üç kişinin ölümüne ve 23 kişinin yaralanmasına sebep olan 16 bombalı eylem gerçekleştirmişti.

GAZETELERE MANİFESTO GÖNDERMİŞTİ

Kaczynski, 1995 yılında FBI tarafından "Unabomber" olarak tanımlanmadan önce gazetelere el yazısıyla "Endüstriyel Toplum ve Geleceği" başlıklı bir manifesto göndermiş ve manifestonun yayınlanmaması halinde eylemlerinin devam edeceğini belirtmişti. FBI'ın okuyuculardan yazarı teşhis edebilecekler olabileceği değerlendirmesiyle The New York Times ve Washington Post 35 bin kelimelik manifestoyu yayınlamıştı.

Kaczynski, aile üyelerinin kendisinden şüphelenerek FBI ile temasa geçmesinin ardından 3 Nisan 1995'te Montana'daki kulübesinde yakalanmıştı.

Kaliforniya'da yargılanan Kaczynski, 1998'de suçlarını kabul ederek şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

TED KACZYNSKİ KİMDİR?

Kaczynski 1942 yılında Chicago’nun banliyölerinden birinde dünyaya geldi.1978–1995 yılları arasında 16 ayrı bombalı saldırıda bulundu, toplamda üç kişinin ölümüne, 23 kişinin yaralanmasına neden oldu. Peşine düşen FBI, ilk hedefleri üniversiteler ve havayolu şirketleri olduğundan, “University and Airline Bomber”ın kısaltması olarak onu Unabomber ismiyle anmaya başladı.

ABD’li matematikçi, anarşist teorisyen ve eylemci Ted John Kaczynski, Berkeley Üniversitesi’ndeki yardımcı profesörlük görevinden istifa ettikten sonra Montana’ya yerleşerek ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başladı ve yaşamını tamamen kendi kendine sürdürmenin yollarını aradı. Ancak endüstriyel gelişmenin yaşam alanını gittikçe daha çok daralttığını ve çevresindeki doğanın sürekli olarak tahrip edildiğini gözlemlemesi sonucu önce ufak tefek sabotaj eylemlerine, daha sonra ise kararlı ve planlı bombalı saldırılar gerçekleştirmeye yöneldi.

HAYATININ GEÇTİĞİ YERLERDE EYLEMLER GERÇEKLEŞTİRDİ

FBI raporlarına göre, 16 yaşında Harvard'a giren Kaczynski, Michigan Üniversitesinde matematik doktorası yapmıştı.

Kaczynski, eylemlerini hayatının geçtiği yerlerde gerçekleştirmişti.

Üniversite görevlilerine bombalı paketler gönderen Kaczynski, ilk bombalama eylemini büyüdüğü şehir olan Chicago'da yapmıştı. Kaczynski, iki bomba patlattığı Kaliforniya Üniversitesi Berkeley'de ders vermişti.

Kaczynski, hava yolu yetkililerine de bombalı paketler göndermiş, havalimanlarına bomba yerleştirmişti.

FBI, Kaczynski'ye üniversite ve hava yolları bombacısı anlamına gelen "Unabomber" lakabını takmıştı. (HABER MERKEZİ,AA)

Öne Çıkanlar