Venezuela'da Maduro ile muhalefet arasında kilit uzlaşma

Venezuela'da Maduro ile muhalefet arasında kilit uzlaşma
Venezuela'da 2018 seçimlerinden beri solcu Maduro hükümeti ile ABD destekli muhalefet arasında süren krizin aşılması için kilit bir adım atıldı. Taraflar, ülkeye BM yardımlarının yeniden yollanması için uzlaştı.

Artı Gerçek - Petrol zengini Latin Amerika ülkesi Venezuela'da 2018 seçimlerinden sonra Nicolas Maduro hükümeti ile ABD destekli muhalefet arasında patlak veren siyasi krizde uzlaşma yönünde kritik bir adım atıldı. Hükümet ve muhalefet, siyasi krizin aşılması için bir ön anlaşma imzaladı. Taraflar, Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım programının yeniden başlatılması için uzlaştı. ABD'nin de destek için bazı petrol yaptırımlarını hafifletmeyi kabul etmesi dikkat çekti.

Ülkedeki kriz, muhalefetin 2018 seçimlerinin sonuçlarını reddetmesi ile tırmanmıştı. Donald Trump başkanlığındaki Amerikan yönetiminin muhalefet lideri Juan Guaidó'yu seçimlerden sonra 'geçici devlet başkanı' sıfatıyla tanıması, gerilimi derinleştirmişti.

Taraflar arasında başlatılan uzlaşma görüşmeleri, ismi Venezuela ile Türkiye arasındaki 'ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde' de geçen Kolombiya doğumlu Venezuelalı iş insanı ve diplomat Alex Saab'ın, Maduro yönetimi adına ABD bankaları üzerinden 'para aklama ve yolsuzluk ağlarını idare etme' suçlamasıyla Cape Verde'den Washington'a iade edilmesi sonrası askıya alınmıştı.

BANKALARIN DONDURDUĞU BM YARDIMLARI SERBEST BIRAKILACAK

Yeniden başlatılan görüşmelerde dün, bu süreçte yabancı bankalar tarafından '2018 seçimlerinde hile yapıldığı' gerekçesiyle dondurulan milyarlarca dolarlık BM yardımlarının aşamalı şekilde serbest bırakılması çerçevesinde uzlaşmaya varıldı. Taraflar, yoksullar için sağlık, gıda ve eğitim programlarını finanse etmek için BM tarafından yönetilen bir fon oluşturma konusunda bir ön anlaşma imzaladı.

venezuela-uzlasma.jpg

PETROL YAPTIRIMLARI HAFİFLETİLDİ

Meksika'da, Norveç'in arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından Washington yönetimi de Amerikan petrol şirketi Chevron'un Venezuela'daki bazı faaliyetlerini yeniden başlatması için yaptırımları hafifleteceğini açıkladı. Buna göre Chevron, Venezuela ham petrolünü ABD'ye ithal edebilecek.

MADURO: YENİ BİR SAYFA AÇILDI

Anlaşmanın açıklanması sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Başkanlığını yaptığım Bolivarcı Hükûmet ile muhalefetin oluşturduğu Üniter Platform arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlaması, yeni bir sayfa açtı. Bu anlaşma, Venezuelalıların barış ve esenliği içindir" ifadesini kullandı.

ABD'den yapılan açıklamada uzlaşma için "doğru yönde atılan bir adım" ifadeleri kullanılırken, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da anlaşmanın "bütün Latin Amerika için umudu temsil ettiğini" söyledi.

Bununla birlikte uzmanlar, 2024'te düzenlenecek başkanlık seçimlerinin Venezuela'da toplumsal barış için kritik olduğunu, bu bağlamda hükümet ile muhalefet arasındaki kilit anlaşmazlıkların sürdüğünü belirtiyor. (DIŞ AHBERLER)

Öne Çıkanlar