Wagner bağlantılı Telegram kanalı: Yevgeniy Prigojin düşen uçakta öldü

Yayınlanma:
A+ A-
Rus ordusuna haziranda isyan eden paralı asker şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in, Moskova'nın kuzeyinde düşen uçakta öldüğü belirtiliyor. Habere, Wagner'e yakın Telegram kanalından ve Rusya Sivil Havacılık Dairesi'nden teyit geldi.

Artı Gerçek - Ukrayna'daki savaşın yönetilme şeklini eleştirerek haziran ayında Rusya ordusuna başkaldıran özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in, Moskova'nın kuzeyinde düşen uçakta öldüğü açıklandı.

Moskova yakınlarındaki Tver'de meydana gelen olayın ardından Rusya'dan yapılan açıklamalarda, Prigojin'in yolcu listesinde yer aldığı belirtilmiş ancak olay sırasında uçakta bulunup bulunmadığı konusunda bilgi verilmemişti.

Wagner bağlantılı Telegram kanalı Grey Zone olaydan yaklaşık iki saat sonra Prigoijin'in öldüğünü duyururken, hemen sonrasında Rusya'dan da teyit geldi.

GREY ZONE: RUSYA'YA İHANET EDENLERİN EYLEMLERİ YÜZÜNDEN ÖLDÜRÜLDÜ

Grey Zone üzerinden yapılan paylaşımda, "Wagner Grubu'nun lideri, Rusya'nınbir kahramanı, gerçek bir vatansever olan Yevgeniy Viktoroviç Prigojin, Rusya'ya ihanet edenlerin eylemleri yüzünden öldürüldü" denildi.

RUSYA SİVİL HAVACILIK DAİRESİ: PRİGOJİN VE UTKİN DE UÇAKTAYDI

Kısa süre sonra Rusya Sivil Havacılık Dairesi Rosaviatsia da Prigojin'in öldüğünü duyurdu. Açıklamada, Prigojin'in yanı sıra Wagner komutanlarından Dimitry Utkin'in de düşen uçakta olduğu belirtildi.

İLK OLARAK TASS DUYURDU

Prigojin'in de yolcu listesinde bulunduğu uçağın düştüğüne dair haber, ilk olarak Rus haber ajansı TASS tarafından duyuruldu. TASS'ın haberinde, Saint Petersburg-Moskova seferini yapan özel bir uçağın, başkentin kuzeyindeki Tver oblastında düştüğü duyuruldu. Habere göre, uçakta yedisi yolcu, üçü mürettebat olmak üzere 10 kişi vardı.

adsiz-tasarim-26.jpg
Amatör video kaydı görüntüleri

RUSYA TEYİT ETMEDİ

Kısa süre sonra ise Rus Sivil Havacılık Dairesi Rosaviatsia Prigojin'in de yolcu listesinde yer aldığını açıkladı. Açıklamada, Prigojin'in yolcu listesinde bulunmasına rağmen olay sırasında uçakta olup olmadığına dair bilgi verilmedi. Rosaviatsia, Embraer marka özel uçağın "yere çakıldığını" belirtti.

Sekiz kişinin cesedine ulaşıldığı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı da açıklandı.

ABD: TEYİT EDİLMESİ KİMSEYİ ŞAŞIRTMAMALI

Olayla ilgili ABD Başkanı Joe Biden'ın bilgilendirildiği belirtilirken, ABD Dışişleri Bakanlığı da ilgili haberleri takip ettiklerini duyurdu. Bakanlık açıklamasında, "Prigojin'in uçakta olduğunun teyit edilmesi kimseyi şaşırtmamalı" denildi.

BİDEN: PUTİN'İN DAHİL OLMADIĞI ÇOK AZ ŞEY VAR

Joe Biden, ilerleyen saatlerde California'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya'daki uçak kazasıyla ilgili, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu olayın arkasında olup olmadığının" sorulması üzerine Biden, "Rusya'da Putin'in dahil olmadığı çok az şey var. Ancak bunun cevabını bilecek kadar bilgim henüz yok." diye konuştu.

Biden, "Rusya'da uçak kazasında ne olduğunu bilmiyorum ama şaşırmadım." ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY'NİN DANIŞMANI PUTİN'İ SUÇLADI: SEÇİM MESAJI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmalarından Mihaylo Podolyak ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Prigojin'i öldürdüğü imasında bulundu. "Prigojin hakkında: Sisin kalkmasını beklemeye değer" diyen Podolyak şöyle devam etti:

"Bu arada şu açık ki, Putin, kendi hayvani teröründen dolayı kimseyi affetmez. Hele ki Haziran 2023'te kendisini sıfırlayan kişiyi. Ve doğru anı bekliyordu. Şu da açık ki, Prigojin, [Belarus Devlet Başkanı] Lukaşenko'nun tuhaf 'garantilerine' ve Putin'in aynı derecede absürd 'şeref sözüne' inanarak, kendisi adına özel bir ölüm fermanını imzaladı.

'RUS ORDUSUNA DA BİR SİNYAL'

Prigojin ve Wagner komutasının darbe girişiminden iki ay sonra görünürdeki ortadan kaldırılışı, 2024 seçimlerinden önce Putin'in Rus seçkinlerine gönderdiği bir sinyal. 'Sakının! Sadakatsizlik ölüm demek.' Ama bu aynı zamanda, Rus ordusuna da bir sinyal: 'Özel askeri operasyon kahramanları' diye bir şey olmayacak. Eğer bir Ukrayna mahkemesinde yargılanmazlarsa da, bir FSB kurşunu yiyecekler." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar