Wall Street Journal: ABD İsrail'e 320 milyon dolarlık akıllı bomba gönderecek

Wall Street Journal: ABD İsrail'e 320 milyon dolarlık akıllı bomba gönderecek
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan gazetesi Wall Street Journal, Gazze'de ağır saldırılarını sürdüren İsrail'e ABD'den 320 milyon dolarlık hassas güdümlü bomba gönderilmesinin planlandığını yazdı. Buna göre, Joe Biden yönetimi 31 Ekim'de Kongre'yi bu konuda bilgilendirdi.

Artı Gerçek - ABD'nin, Gazze'de ateşkes çağrılarını reddeden ve ayrım gözetmeyen bombardımanını sürdüren İsrail'e 320 milyon dolarlık hassas güdümlü bomba göndermeyi planladığı belirtildi. Joe Biden yönetiminin, Spice mühimmat ailesinden çoklu güdüm modlu hassas akıllı bombaların yollanması planını Kongre'ye bildirdiği belirtildi.

Amerikan gazetesi Wall Street Journal'ın (WSJ) Beyaz Saray ve Pentagon yazışmalarına dayandırdığı haberi, Reuters'a konuşan bir kaynak tarafından da doğrulandı. WSJ'nin haberinde, Biden yönetiminin İsrail'e 320 milyon dolarlık hassas bomba gönderme planını 31 Ekim günü Kongre liderlerine bildirdiği de belirtildi. Buna göre bombaların, ABD merkezli Rafael silah firması tarafından, çatısı altında yer aldığı İsrail merkezli Rafael İleri Savunma Sistemleri şirketine verilmesi öngörülüyor.

Söz konusu akıllı bombalar askeri uçaklardan atılıyor ve "nokta atışlı" hava saldırıları için kullanıldıkları savunuluyor.

WSJ'nin haberi, İsrail'in Gazze'deki saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 10 bini geçtiğinin açıklandığı gün yayımlandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de dün, Gazze'nin "çocuklar için bir mezarlık haline geldiği" uyarısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar