Netanyahu'dan 'Hamas sonrası Gazze'de işgal iması

Netanyahu'dan 'Hamas sonrası Gazze'de işgal iması
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze'de Hamas'ı devirme hedeflerine ulaşmaları halinde kafasındaki planı açıkladı. Netanyahu, bölgenin güvenliğinin süresiz olarak İsrail'de olmasını istediğini söyledi.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nde "Hamas yönetimini devirme" amacıyla sürdürdükleri saldırılarda amaçlarına ulaşmaları halinde "bölgenin güvenliğinden süresiz olarak kendilerinin sorumlu olacağını" söyledi. Netanyahu, "Çünkü böyle olmadığında ne yaşandığını gördük" dedi.

Amerikan kanalı ABC News ile bir söyleşi yapan Netanyahu, "Bence İsrail belirsiz bir süreliğine genel olarak güvenlikten sorumlu olacak çünkü güvenlik sorumluğu bizde olmadığında neler yaşandığını gördük. Bu güvenlik sorumluluğu bizde olmadığında, Hamas terörü tahayyül edemediğimiz bir biçimde patlıyor" ifadelerini kullandı.

'ATEŞKES YOK, TAKTİKSEL ARA OLABİLİR'

İsrail Başbakanı, Gazze'deki saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısının 10 bini geçmesine rağmen rehineler serbest bırakılmadan ateşkes ilanını reddetmeyi de sürdürdü. Netanyahu bununla birlikte, ABD'deki Joe Biden yönetiminin de çağrısını yaptığı "insani ara" için yeşil ışık yaktı. Ancak İsrail Başbakanı, "Bir saat orada, bir saat burada taktiksel aralar olabilir, bunlar daha önce de oldu" demekle yetindi. Netanyahu, "Sanıyorum ki önce koşullara bakacağız, malların, insani yardımların girmesi veya rehinelerimizin çıkması için. Fakat Genel bir ateşkes olacağını sanmıyorum" diye konuştu.

İsrail'in Gazze'de Hamas yönetimini devirme hedefine ulaşması halinde bölgeyi nasıl bir geleceğin beklediği meselesi 7 Ekim'den beri tartışma konusu. Türkiye bölgede çok uluslu bir güç kurulması ve garantörlük formülünü ortaya atmışken, Amerikan yönetiminin de Arap ülkelerinin başını çektiği ve Batılı ülkelerin de yer aldığı benzer bir senaryoyu düşündüğü ileri sürülmüştü.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise geçen ay, planlarının nihai aşamasında İsrail'in Hamas'ın yönetime geldiği 2007'den beri abluka altında tutulan Gazze'deki sorumluluğunu tamamen bırakacağını ve İsrail vatandaşları için yeni bir gerçekliğin ortaya çıkacağını söylemişti.

İsrail ordusu, 1967 savaşında Batı Şeria ve Doğu Kudüs'le birlikte işgal ettiği Gazze'den 2005'te tek taraflı olarak çekilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar