Washington, Biden'ın talimatıyla Ukrayna'ya gizlice ATACMS tedarik ettiğini doğruladı

Washington, Biden'ın talimatıyla Ukrayna'ya gizlice ATACMS tedarik ettiğini doğruladı
Biden yönetimi Rusya'ya karşı yeniden el yükseltti. 12 Mart'ta onaylanan 300 milyon dolarlık askeri yardım paketine dahil edilen ATACMS uzun menzilli taktik balistik füzelerini kullanan Ukrayna'nın Kırım ve Zaporojye'de Rus üslerine saldırdığı belirtildi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna, İsrail, Tayvan için 96 milyar dolarlık askeri yardım paketini sonunda Kongre'den geçirip imzalamasının ardından, Amerikalı yetkililer, Ukrayna'nın ABD tarafından gizlice tedarik edilen 300 km menzilli Ordu Taktik Füze Sistemlerini (ATACMS) Rus kuvvetlerine karşı kullanmaya başladığını doğruladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, "Başkan Joe Biden'ın doğrudan talimatıyla ABD'nin Ukrayna'ya uzun menzilli ATACMS sağladığını doğrulayabilirim" dedi.

Reuters, The Guardian, Politico ve New York Times ve diğerlerine konuşan ABD yönetiminden adı açıklanmayan bir yetkili de Washington'ın geçen ay Kiev'e belirsiz sayıda ATACMS taktik balistik füzesini gizlice sevk ettiğini, Biden'ın teslimatı şahsen onayladığını söyledi.

UKRAYNA YENİ FÜZELERİ NEREDE KULLANDI?

Buna göre Biden'ın 12 Mart'ta onayladığı 300 milyon dolarlık askeri yardım paketine ATACMS da dahil edildi. Sevk edilen ATACMS füzelerini ilk kez geçen hafta çarşamba günü kullanan Ukrayna, ön cepheden yaklaşık 165 kilometre uzaktaki bir Rus hava üssünü hedef aldı. 17 Nisan sabahı Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna kuvvetlerinin Kırım'ın Canköy bölgesindeki hava üssüne saldırdığını, S-400'ler dahil Rus hava savunma sistemlerine ağır hasar verdiğini söylemişti.

New York Times'a göre yeni füzeler, önceki gün liman kenti Berdyansk'ta Rus birliklerine düzenlenen saldırıda da kullanıldı. Berdyansk, Ekim 2022'de Rusya'ya bağlanan Zaporojye bölgesinde bulunuyor.

TAVSİYELERİ DİNLEYEN BİDEN GİZLİ TUTULMASINI İSTEDİ

Zelenskiy uzun süredir müttefiklerden uzun menzilli füzeler talep ediyor. Yetkiliye göre Pentagon, Rusya'nın Kuzey Kore'den tedarik ettiği iddia edilen balistik füzelerle Ukrayna'nın enerji altyapısını hedef almaya başlaması üzerine talebe olumlu yanıt verdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Charles Q Brown'ın füzeleri göndermesini tavsiye ettiği Biden da ATACMS'ın pakete dahil edilmesi, ancak "Ukrayna'nın operasyonel güvenliğini ve sürpriz unsurunu" korumak için bunun gizli tutulması talimatını verdi.

Yetkili, "Rusya'yı bu konularda uyardık. Aynı hedef almaları yinelediler" dedi.

STOKTAN TEDARİK EDİLMEDİ, LOCKHEED MARTİN'DEN SATIN ALINDI

Bazı askeri sözleşme teslimatlarının orijinal teklif değerinden daha düşük fiyata yapılması sayesinde mart ayında oluşan tasarruf kullanılarak, ATACMS'ın, Pentagon stoklarından değil, Lockheed Martin'den satın alınarak tedarik edildiği belirtildi.

SULLİVAN: DAHA DA FAZLASINI GÖNDERECEĞİZ

Haberlerle ilgili açıklama yapan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington'un daha fazlasını göndermeyi planladığını söyleyerek "Bir fark yaratacaklar. Ancak daha önce de söylediğim gibi sihirli bir çözüm yok" diyerek ekledi:

"Rusya'nın gelecek haftalarda ek taktiksel kazanımlar elde etmesi kesinlikle mümkün."

PUTİN: UKRAYNA'NIN ISTIRABINI UZATMAKTAN BAŞKA İŞLEVİ YOK

ABD, ilk kez geçen sonbaharda Ukrayna'ya ATACMS'ın orta menzilli versiyonunu tedarik ettiğinde, Rus ordusu, Zelenskiy'in Kırım Köprüsü'ne zarar verme planlarını boşa çıkarmak için bu sistemleri hızla vurmaya başlamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekimde yaptığı açıklamada, Rus hava savunmasının düzeyi yükseltilirken ATACMS'ın önemli etki yaratmayacağını, yalnızca Ukrayna'nın ıstırabını uzatacağını söyleyerek "İşte bu yüzden bir hata" demişti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar